Загатка на која повеќето одговараат погрешно: Која линија е најдолга?

Ајде да провериме колку вашите очи може да ве излажат – ќе погодите ли која од трите линии е најдолга?

zagatka-na-koja-povekjeto-odgovaraat-pogreshno-koja-linija-e-najdolga-01.jpg

Понекогаш за некои работи, освен логика, потребно е да ја вклучиме и имагинацијата.

Во овој случај – што ќе ви биде потребно? Ќе успеете ли да погодите?

Погледнете ја илустрацијата и одредете која линија од трите е најдолга – А, В или С?

zagatka-na-koja-povekjeto-odgovaraat-pogreshno-koja-linija-e-najdolga-01.jpg

Точниот одговор е на следната страна...Би можело да ве интересира:

Квиз: 8 збунувачки загатки што ќе ги решат само најпаметните Ако сте досетлива личност која сака логички предизвици, сигурно ќе ви се допадна...
Трик прашање за умни глави: Колку време ќе им биде потребно? Ајде за миг со мислите отпатувајте и замислете си ја оваа ситуација, па пресмета...
Трик прашање: Колку повеќе ги имаш, толку повеќе ги сакаш - што е тоа? Дали вашиот мозок секогаш и за сè бара решенија? Дали така ќе биде и со ова трик...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg