Загатка на која повеќето одговараат погрешно: Која линија е најдолга?

Најдолга е линијата А.

Иако на прв поглед најдолго личи линијата C, а пократка линијата А, се работи за оптичка илузија која ви го збунува умот.

Всушност, линијата А, поврзува два реда згради, а на почетокот може да се забележи дека просторот помеѓу нив е најголем, но кон крајот визуелно личи како да се стеснува.

Сепак се работи само за оптичка илузија, а линијата на крајот е иста како и на почетокот.

zagatka-na-koja-povekjeto-odgovaraat-pogreshno-koja-linija-e-najdolga-02.jpg

М. М. | ЦрнобелоБи можело да ве интересира:

Оптичка илузија - Можете ли за 6 секунди да најдете човек меѓу статуите? Само луѓето со изострена перцепција ќе успеат за 6 секунди да пронајдат кој е ви...
Квиз: 8 збунувачки загатки што ќе ги решат само најпаметните Ако сте досетлива личност која сака логички предизвици, сигурно ќе ви се допадна...
Трик прашање кое може да ве збуни: Колку кругови гледате? Дали сте од оние што сакаат предизвици? Ве предизвикуваме да одговорите точно на...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg