Како ќе влијае ретроградниот Меркур, кој трае до 15 мај, на секој хороскопски знак?

Ако се чувствувате малку изморени, дезориентирани и како да не сте свои, но и ако работите веќе некое време не ви одат од рака, многу е веројатно дека на вас почнал да влијае ретроградниот Меркур. 

kako-kje-vlijae-retrogradniot-merkur-vo-bik-na-sekoj-horoskopski-znak-01_copy.jpg

Ретроградниот Меркур овој пат е во Бик - почна на 21 април, а ќе трае до 15 мај 2023. 

Како ќе влијае ретроградниот Меркур на секој хороскопски знак и кои знаци ќе бидат најмногу погодени од оваа појава?

Прочитајте во продолжение...

Овен

Ретроградниот Меркур овојпат најмногу ќе влијае на финансиите. Со доаѓањето на пролетта, можеби ќе се чувствувате склони да се обложувате на големи суми или да трошите многу.

Немојте. Пробајте да ги заштедите парите и размислете дали трошите бидејќи навистина имате потреба или со трошењето сакате да си го одвлечете вниманието на друга страна.

Бик

Сонцето влезе во знакот на Бик, па за вас овој ретрограден Меркур нема да биде негативен.

Напротив, во текот на овој период ќе имате можност да се подобрите и да бидете најдобрата верзија од себе или да смените нешто во својот карактер.

Додека се подготвувате за роденденот и размислувате за новата година во вашиот животот, размислете дали треба некому да се извините, од кого треба да се оддалечите, дали некој заслужува втора шанса?

А потоа продолжете понатаму слободни и неоптоварени од проблеми.

Близнаци

Меркур е вашата владеачка планета, но овојпат е поставена ретроградно во делот кој влијае на вашиот несвесен ум. Ова бара да се повлечете и да бидете смирени сè додека не помине влијанието на ретроградниот Меркур.

Поминете колку што можете повеќе време во тишина, сами, без луѓе со кои можете да се скарате буквално за ништо. Колку сте поизолирани овие неколку недели, толку ќе бидете посмирени.

Рак

На ниту еден воден знак не можете да му кажете да не ги сфаќа работите лично, бидејќи тие сметаат дека секој збор е кажан лично за или против нив.

Но Раковите мора да го направат токму тоа во овие неколку недели додека трае ретроградниот Меркур во Бик. Кај вас Меркур се движи ретроградно низ полето кое вклучува пријатели и социјални мрежи – затоа секој ќе може лесно да ве повреди со зборови.

За да се заштитите, не ги земајте кажаните работи при срце, бидејќи многу е веројатно дека не се такви какви што ги замислувате.

Лав

Ретроградниот Меркур овојпат ќе влијае на кариерата, работата и наследните карактеристики.

Бидете педантни на работа, фокусирајте се на сè што правите, но во исто време бидете отворени за можноста дека до 15 мај може да ви се случи промена во темпото на работа или во професијата.

Девица

Ретроградниот Меркур овојпат најмалку ќе ги погоди Девиците во однос на сите останати хороскопски знаци.

Но, дури и вие сте ранливи на промените што ги носи забавеното движење на планетите. Ретроградниот Меркур сега се движи низ вашата куќа на патување, експанзија и образование.

Запомнете дека одењето по погрешен пат понекогаш можеби е чекор во вистинска насока.

Уште шест знаци на следната страница...Би можело да ве интересира:

6 хороскопски парови кои ќе имаат најепска љубов (и зошто) Овен и Стрелец – авантуристите: Тие се страсни, огнени и подготвени се да го осв...
4 хороскопски знаци кои никогаш не ги признаваат своите грешки (напаѓаат дури и кога грешат) Бик: Не ги признаваат своите грешки затоа што сметаат дека ако признаат своја гр...
5 хороскопски знаци на кои им е најважно да мирисаат убаво Скорпија - Тие сакаат да мирисаат заводливо и интригантно. Сакаат моќни парфеми ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg