Кои 4 знаци ќе бидат најсилно погодени од ретроградниот Меркур овој месец и што може да очекуваат?

Вага – За вас април ќе биде најтежок месец во 2024-та година. Кои други 3 знаци ќе бидат најсилно погодени од ретроградниот Меркур?

koi-4-znaci-kje-bidat-najsilno-pogodeni-od-retrogradniot-merkur-ovoj-mesec-i-shto-mozhe-da-ochekuvaat-01.jpg

Ретроградниот Меркур започна на 1-ви април, а ќе заврши на 25-ти април. Дотогаш, според астролозите, претставниците на 4 хороскопски знаци треба да бидат особено внимателни.

Погледнете кои хороскопски знаци треба да бидат особено внимателни во наредниот период и на кое поле негативното влијание на планетата најсилно ќе се одрази.

koi-4-znaci-kje-bidat-najsilno-pogodeni-od-retrogradniot-merkur-ovoj-mesec-i-shto-mozhe-da-ochekuvaat-02.jpg

Овен

Вие најсилно ќе го почувствувате негативното влијание на планетата затоа што ретроградното движење почнува во вашиот знак.

Можно е да чувствувате одредена криза на идентитетот, да се прашувате која е вашата цел во животот и да создадете негативна слика за себеси.

За да го преживеете овој период неопходно е да се потрудите да не размислувате премногу и да не си поставувате себеси голем број непотребни прашања на кои нема да можете да најдете одговор.

Бидете трпеливи и дозволете работите да течат по сопствен тек. Не мора сè во животот да ви се оствари веднаш, научете дека понекогаш за некои работи вреди и да се чека.

Исто така, потрудете се во овој период да не носите важни одлуки за иднината. Сè уште не можете да знаете како ќе се одвиваат работите, а негативното влијание на Меркур ви создава конфузност и во моментов не сте целосно објективни.

Близнаци

Со оглед на тоа што Меркур е вашиот владетел, вие не можете да бидете поштедени од неговото негативно влијание.

Овој април, негативното влијание ќе се одрази врз вашите емоции, врз комуникацијата и врските со другите луѓе, а може да се соочите и со пречки во остварувањето на соништата.

Може да се чувствувате збунети во однос на вашето место во општеството, или за влијанието што го имате врз другите луѓе, па заради тоа тешко ќе остварувате контакти и пријателства.

Најверојатно ова ќе биде период кога ќе треба да се докажете на професионален план, а со оглед на тоа што Меркур ви носи хаотичност и конфузност, наместо да се истакнете, ќе се повлечете во себе и ќе чекате некои подобри денови.

Што и да правите, обидете се во овој период да не се претставувате во лажно светло, затоа што тоа може негативно да ви се одрази во иднина.

koi-4-znaci-kje-bidat-najsilno-pogodeni-od-retrogradniot-merkur-ovoj-mesec-i-shto-mozhe-da-ochekuvaat-03.jpg

Девица

Слично како Близнаците, и Девиците го чувствуваат негативното влијание на нивниот владетел Меркур.

Овој пат планетата ви носи проблеми на емотивен и финансиски план, а можно е да се соочите со некои табу теми, или да мора да расчистите некои долгови од минатото.

Ќе чувствувате голем притисок за да ги надминете сите проблеми и недоразбирања со најблиските, а можно е да почнете да размислувате за нова сериозна љубовна врска, иако сè уште не се чувствувате целосно закрепнати од минатите неуспешни врски или од траумите.

Ако не сте сигурни дека сте подготвени да се соочите со последиците од сегашните одлуки, најдобро ќе биде да се повлечете во себе и да почекате некој друг, поповолен период за да си ги остварите соништата.

Вага

За вас април ќе биде најтешкиот месец во 2024-та година. Животот ви се менува од корен, а ретроградниот Марс ќе ве натера да почнете да размислувате како ви влијаат луѓето околу вас, и во колкава мера мора да се адаптирате на нивните барања.

Можни се конфликти и недоразбирања во кои ќе сакате да го имате главниот збор, а можно е да се навратите и на некои луѓе од минатото со кои работите останале недоречени.

За да го „преживеете“ периодов ќе треба да се потрудите да постигнувате компромис со луѓето околу вас и да обрнете внимание и на нивните потреби.

Тоа што ќе се промените и ќе почнете да се движите во друга насока, не мора да биде нешто лошо.

koi-4-znaci-kje-bidat-najsilno-pogodeni-od-retrogradniot-merkur-ovoj-mesec-i-shto-mozhe-da-ochekuvaat-04.jpg

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Хороскопските знаци рангирани според тоа колку се „очајни“ за љубов – Кој се плаши да биде сингл? Раковите не можат да си замислат да бидат сингл, додека за Јарците љубовта не е ...
Годишен хороскоп за 2024: Вага Поради унапредување, започнување свој бизнис или, пак, добра инвестиција, година...
3 хороскопски знаци кои треба да научат да бидат поопуштени Овни, вам ви треба потсетник дека не сè во животот е натпревар. Не мора постојан...
Што ве прави убави во очите на другите, според хороскопскиот знак (а, не е поврзано со изгледот)? Вашиот прв инстинкт е да им помагате на другите, дури и кога станува збор за лич...
Зошто ви е тешко да се држите до новите, позитивни навики, според хороскопскиот знак? Овни, премногу сте нетрпеливи, а токму поради ова ви е тешко да се држите до нов...
Со каков партнер секој од хороскопските знаци никогаш не би сакал да има секс (и зошто)? Лав - Кога станува збор за сексот, одбивни им се луѓето што изгледаат како озбор...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg