Најлудите дизајни за авионски кабини од иднината
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Референт 23-08-2019


Најлудите дизајни за авионски кабини од иднината

Џони Кларк авионскиот консултант и основач на интернет страната thedesignair.net прикажува концептуални дизајни за воздушните кабини. Практично предвидува што не чека во блиската иднина и како наскоро ќе изгледаат новите воздушни кабини во авионите.

najludite-dizajni-za-avionski-kabini-od-idninata-01.jpg

Еден од тие концепти е „пеперутка“ начинот на седење чија главна позитивна страна е конвертивилноста. Седиштата може да се изменат и да се користат на повеќе различни начини. Може да се користат или како основни седишта или како кревети.

Дизјанерот Ли Џејмс вели дека „флексибилноста е иднината на авионските седишта. Во изминатата декада дизјанерите постојано работат на формирање и креирање на нови идеи со кои седиштата може да се „спакуваат“ во кабините што е можно поидеално“.

Други два типа на седење се премиум седиштата за кратки дестинации и типот на седишта креирани во Е2 проектот.

Дизајнирани специјално за бизнис патниците, седиштата добиваат во широчина се со цел да се добие поголема пристапност на седиштата. Зголеменото растојание дава дополнителни можности за складирање на дополнителен багаж.

Друг тип на идеа е креирање на 3D концепт кој подразбира поединечни парчиња наредени едно на друго или посебни кабини со додавање на паметни детали како компјутери, телевизија и сл.

Уште еден интересен дизајн е Томпсоновото семејно седиште составено од 6 посебни седишта и маса поставена на средина.

Доколку имате пари плус, можете слободно да си купите карта за летање со новата предвидена класа која ќе има поголем простор за секој патник индивидуално, па дури и простор со кревет за спиење.

Уште еден интересен концепт е транспарентна воздушна кабина која успева да го мери расположението на патниците.

Вака ќе изгледаат авионските кабини во иднина:

 

Би можело да ве интересира:

Дизајни кои може да ги најдете онлајн и ќе ви го олеснат секојдневието... Колку пати се случило додека скролате низ онлајн продавниците да пронајдете рабо...
Кул дизајни кои се доказ дека и обичните работи може да бидат ремек-де... Иако сме навикнати некои секојдневни работи да ги гледаме со еден ист дизајн, се...
Кул дизајни кои ќе го доведат концептот за комфор во домот на ново нив... Дизајнерите не застануваат со нивниот креативен ум и постојано измислуваат дизај...