Ламби во чија внатрешност расте зеленило (фото)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 19-02-2020


Ламби во чија внатрешност расте зеленило (фото)

Германските дизајнери Емилија Лухт и Анре Зибрантке создадоа интересни ламби чија внатрешност овозможува да расте зеленило во нив, без употреба на директна сончева светлина и вода.

eko_lampi_koi_licat_na_mali_stakleni_gradini.jpg

Тие употребиле компресивен вентилатор за стакло, со цел да ја создадат идеалната форма на светилката, а резултатот е прикажан преку два дизајни  - висечка ламба во вид на лустер и вообичаен тип на столна ламба.

Двата типа ламби имаат мали зелени растениja внатре, кои растат со помош на ЛЕД светла, како замена за сончева светлина.

Светлата се целосно самоодржливи, каде што тие тврдат, и на овој начин растенијата може да растат со години.

Можеби идејата не е сосем практична, но мора да признаете дека изгледаат прилично кул...

eko-lampi-koi-lichat-na-mali-stakleni-gradini-1.jpg

eko-lampi-koi-lichat-na-mali-stakleni-gradini-2.jpg

eko-lampi-koi-lichat-na-mali-stakleni-gradini-3.jpg

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Zara го промени логото - луѓето се збунети и Твитер е преплавен со коментари „Новото лого на Zara всушност се обидува да ме стисне во нивната облека“ е една ...
Ако ви се дремнува на работа: Работна маса која се претвора во кревет Дали некогаш сте почувствувале дека дремката ќе ви биде добредојдена на работа? ...
Што сè можете да направите од старите рамки? Ако имате стари рамки за огледала, не брзајте да истрчате до кантата за отпадоци...