Улична уметност која има смисла само кога ќе се појават сенките
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Фризеркa 28-05-2020


Улична уметност која има смисла само кога ќе се појават сенките

Сенките се нешто сосема едноставно. Потребно ви е некакво светло и предмет кој ќе го поставите пред светлината, за веднаш да се појави сенка.

ulicna-umetnost-koja-ima-smisla-samo-koga-kje-se-pojavat-senkite-001.jpg

Во некои култури постои верување дека сенките пред кои не постои никаков предмет, се всушност духови кои лутаат наоколу.

Овие забавни улични илустрации сепак во никој случај не се поврзани со никакви духови.

Тие се толку совршено осмислени и темпирани за одредено време од денот, па штом сончевите зраци паднат под вистинскиот агол, тие оживуваат во извонредни ремек-дела.

Овие интересни фотки ќе ви покажат дека уметноста навистина не познава граници и може да се сретне во секоја форма и облик.

М. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

15 секојдневни предмети кои биле дизајнирани со друга намена Многу од предметите кои секојдневно ги употребуваме биле пронајдени за сосема по...
Минијатурни тетоважи, за кога сакате да направите нешто спонтано, без да се покаете Секој ден ви е нова шанса да направите нешто спонтано и непланирано. Па, ако ден...
Кул дизајни кои се доказ дека и обичните работи може да бидат ремек-дела Иако сме навикнати некои секојдневни работи да ги гледаме со еден ист дизајн, се...

Спонзорирани линкови: