Мост кој ги руши законите на физиката (фото)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Мост кој ги руши законите на физиката (фото)

На светов постојат многу неверојатни работи, за некои од нив, дури и кога ви се пред очи, не сте свесни колку се посебни.

most-koj-gi-rushi-zakonite-na-fizikata-01.jpg

Една од тие работи е генијалноста на човекот.

Во 2002-та година целиот свет се восхитуваше на аквадуктот „Veluwemeer“ - ремек-делото на најдобрите инженери кои го поврзаа копното на Холандија и Флеволанд со вештачки остров.

Многу различни идеи биле разгледувани, вклучувајќи и подводен тунел и обичен мост. Но, овие проекти биле прилично скапи и ќе било потребно многу време за да се изградат.

Конечно, донеле неверојатна одлука да направат воден мост.

Денес поминуваат над 28.000 автомобили низ овој мост , а бродовите непрекинато се движат во водите.

Не се заборавени ниту пешаците, за нив има посебни пешачки места за движење, од двете страни на автопатот.

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Неверојатни изуми кои го прават светот подобро место за живот Зошто да се мачите со селфи стапче, кога можете на патувањата да си однесете сел...
Неверојатни дизајни за сите кои сакаат комфорен живот, без никакви пречки (фото) Постојат луѓе кои едноставно сакаат постојано да уживаат во животот и во секојдн...
15 секојдневни предмети кои биле дизајнирани со друга намена Многу од предметите кои секојдневно ги употребуваме биле пронајдени за сосема по...

Најчитани неделава