10-те најубави архитектонски дела на 21-от век
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


10-те најубави архитектонски дела на 21-от век

Секоја година, модерната архитектура станува сè пофантастична и пофантастична, а новите проекти се причина за воодушевување.

10te-najubavi-arhitektonski-dela-na-21ot-vek-01.jpg

Неколку проекти кои веќе се во процесот на изградба, а на кои со сигурност ќе се воодушевувате:

1. „Lakhta Center“, Санкт Петербург

Овој облакодер треба да има 87 катови и да биде највисоката зграда во Европа.

10te-najubavi-arhitektonski-dela-na-21ot-vek-1.jpg

2. „The Lagoons“, Дубаи

Ова се очекува да биде еден од најубавите комплекси на Дубаи.

10te-najubavi-arhitektonski-dela-na-21ot-vek-2.jpg

3. „Scaly Tower“, Зухаи, Кина

По течението меѓу две реки ќе биде изградена кулата долга 100 метри.

10te-najubavi-arhitektonski-dela-na-21ot-vek-3.jpg

4. „The Dancing Dragons“, Сеул

15 проекти кои, во главно сочинети од две згради кои ќе го воодушевуваат светот.

10te-najubavi-arhitektonski-dela-na-21ot-vek-4.jpg

5. „The Endless City“, Лондон

Ова е еден од најголемите „природни“ проекти на светот, облакодер со многу зеленило.

10te-najubavi-arhitektonski-dela-na-21ot-vek-5.jpg

6. „The Infinite House“, Сиднеј

Ова пример за тоа како ќе изгледаат домовите во иднина.

10te-najubavi-arhitektonski-dela-na-21ot-vek-6.jpg

7. „Spiral of Europe“, Брисел

За ова архитектонско дело е одговорна една италијанска компанија.

10te-najubavi-arhitektonski-dela-na-21ot-vek-7.jpg

8. „The City of Dreams Hotel Tower“, Макау, Кина

40-катна зграда која навистина ќе претставува архитектонско чудо.

10te-najubavi-arhitektonski-dela-na-21ot-vek-8.jpg

9. „Bionic Tower Lavа“, Абу Даби

Креација која е комбинација и дело не само на архитектите туку и биолозите.

10te-najubavi-arhitektonski-dela-na-21ot-vek-9.jpg

10. „Bionic City“, Шангај

15 години и се очекува во оваа зграда живеат 100.000 луѓе.

10te-najubavi-arhitektonski-dela-na-21ot-vek-10_copy.jpg

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Диетална вода, градник за мажи, пиво за жени... Дали ова се најглупави... За целата генијалност која постои во секојдневните пронајдоци, постојат некои пр...
12 најбизарни изуми на кои жените во светот трошат пари Oд влошки против „камилско стапало“ до перница за гради за тие што спијат на стр...
Музеј за лоша уметност - Место со „најдобрите“ дела од оваа категорија Ако уметноста може да се подели на добра и лоша, тогаш овој музеј ги има најдобр...