Ремек дело на 21-от век: Зграда која личи на саќе
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Фризеркa 29-09-2020
Forum Manager 29-09-2020


Ремек дело на 21-от век: Зграда која личи на саќе

Британскиот архитект Томас Хетервик неодамна ги откри плановите за гигантски скали составени од 154 издигнувања кои се испреплетуваат меѓусебно.

remek-delo-na-21ot-vek-zgrada-koja-lici-na-sake-01.jpg

Проектот го именуваше како „Vessel“, а изгледа како да се оживеале оние слики и илустрации кои се правеа пред 50-ина години кога се замислуваше иднината.

Идејата ја добил откако случајно здогледал напуштени скалила уште кога бил студент.

„Ми ја обзедоа фантазијата и знаев дека морам да ги направам како умеам и можам. Еден ден се надевам оваа градба ќе стане атракција на градот.“ - изјавил архитектот.

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Урбани дизајни со кои секој град е поубаво место за живеење Првата помисла кога ќе ги разгледате, дефинитивно ќе ви биде „како кај нас некој...
Вински држачи за оние кои веруваат во „Вино? Секогаш и секаде“ Кога ќе ги надминете слатките коктели, шотови и жестоки полни чашки, ја откриват...
Како би изгледале домовите на познатите писатели ако беа илустрирани? Федерико Бабина, италијански илустратор и архитект повторно создава живописни&nb...

Најчитани неделава