„Toblerone“ крие мечка, „BMW“ пропелер: Тајни кои ги кријат најпознатите логоа
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


„Toblerone“ крие мечка, „BMW“ пропелер: Тајни кои ги кријат најпознатите логоа

Логоата на компаниите имаат за цел да допрат до потршувачите на несвесно ниво, па логично е во себе да кријат и тајни симболи и информации.

toblerone-krie-mecka-bmw-propeler-tajni-koi-gi-krijat-najpoznatite-logoa-01.jpg

Неколку логоа и тајните кои ги кријат во себе:

1. „BMW“

„BMW“ е кратенка од Bavarian Motor Works, а амблемот на компанијата го претставува баварското знаме. Меѓу другото, логото прикажува и пропелер од авион наспроти сино небо. Во случај да не сте знаеле, „BMW“ на почетокот правеле авионски мотори.

2. „Cisco“

Логото на „Cisco“ прикажува електромагнетен бран, но исто така го крие и мостот Голденгејт. Името е кратенка и од самиот град San Fran(Cisco).

3. „Toyota“

Секоја буква од името на оваа компанија можете да ја најдете и во нејзиното лого

4. „FedEx“

„FedEx“ крие стрелка во своето лого.

5. „Toblerone“

A, „Toblerone“ крие мечка во планината.

6. „Yamaha“

„Yamaha“ сега има различни производи, но на почетокот правеле само пијана. Па, логото на компанијата е три виљушки за штимање.

7. „Sony Vaio“

Логото е интегрирање на аналогна и дигитална технологија (бранови и бинарни кодови).

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Тетоважи со скриено, но длабоко значење (фото) Додека едни го гледаат само како уметност, за некои луѓе, тетоважата е симбол ко...
Генијални идеи како со тетоважа да ги покриете лузните и белезите од р... Многумина кои имаат лузни по телото гордо ги носат и не се срамат од нив, но има...
Zara го промени логото - луѓето се збунети и Твитер е преплавен со ком... „Новото лого на Zara всушност се обидува да ме стисне во нивната облека“ е една ...