Лотосовиот цвет како инспирација за спектакуларна сала (фото)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Оператор 06-12-2019
Продавач 06-12-2019


Лотосовиот цвет како инспирација за спектакуларна сала (фото)

Идејното решение на австралиското архитектонско студио „deciBel“ за повеќенаменска сала и културен центар во виетнамската престолнина Ханој изгледа како лотосов цвет и е едноставно – прекрасно.

lotosoviot-cvet-kako-inspiracija-za-spektakularna-sala-foto-1_copy_copy.jpg

Hanoi Lotus Centre“ е проект инспириран од лотосот, националното цвеќе на Виетнам. Предвидено е културниот центар да опфаќа сала со капацитет од 2000 седишта, која ќе се користи за различни намени, а ќе располага и со театар, кино, ресторани и канцеларии.

lotosoviot-cvet-kako-inspiracija-za-spektakularna-sala-foto-3_copy_copy.jpg

Што се однесува до самата градба, таа не само што црпи инспирација од формата на лотосовиот цвет, туку и целокупниот дизајн е верна реплика на неговата структура и бои, почнувајќи од архитектурата, па сè до начинот на уредување на ентериерот.

lotosoviot-cvet-kako-inspiracija-za-spektakularna-sala-foto-2_copy.jpg

Пупката на лотосот е симбол за раст и потенцијал, пред да расцути во елегантен цвет. Лотосовите букети се секојдневна глетка низ улиците на Ханој, што беше и наша главна инспирација за овој проект.“- објаснуваат од тимот на студиото „deciBel“.

lotosoviot-cvet-kako-inspiracija-za-spektakularna-sala-foto-5.jpg

Мора да признаеме дека спектакуларната сала е вистински празник за очите, како однадвор, така и одвнатре. Се согласувате?

lotosoviot-cvet-kako-inspiracija-za-spektakularna-sala-foto-4_copy.jpg

lotosoviot-cvet-kako-inspiracija-za-spektakularna-sala-foto-4.jpg

lotosoviot-cvet-kako-inspiracija-za-spektakularna-sala-foto-5_copy.jpg

lotosoviot-cvet-kako-inspiracija-za-spektakularna-sala-foto-6.jpg

lotosoviot-cvet-kako-inspiracija-za-spektakularna-sala-foto-7.jpg

Од 3D видео симулацијата можете подетално да погледнете како ќе изгледа и функционира целиот проект:

М. А. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Направи сам“ проект за со дечињата: Есенски лисја на прозорите дома Направете детето да ги засака боите на есента и секој поглед низ прозорецот да г...
Кино во Швајцарија ги замени црвените седишта со дупли кревети (фото) Колку пати досега сте сонувале за кино со кревет, наместо обични столчиња? Во Шв...
Вреќички чај кои ќе ја претворат вашата шолја во мини аквариум Онлајн продавницата Ocean-Teabag навистина си го оправдува името со шармантните ...