Обични предмети кои се дело на големи генијалци
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Обични предмети кои се дело на големи генијалци

Големите генијалци имале талент за речиси сè. Некои од нив успевале да креираат интересни изуми и надвор од нивното првобитно поле на интерес.

7-sekojdnevni-predmeti-koi-se-delo-na-golemi-genijalci-01.jpg

Пример:

1. Салвадор Дали: Логото за лижавчињата „Chupa Chups“

Идејата за топчеста бонбона на стапче можеби не е негова, но логото за најпознатите лижавчиња дефинитивно е негово дело.

7-sekojdnevni-predmeti-koi-se-delo-na-golemi-genijalci-1.jpg

2. Марк Твен: Лексикон

Правењето на лексикони е нешто што одамна се правело, но Твен го измислил и патентирал самостојното правење на албум со лепило.

7-sekojdnevni-predmeti-koi-se-delo-na-golemi-genijalci-2.jpg

3. Томас Едисон: Хартија за виткање на бонбони

Идејата за виткање на чоколадите во хартија е дело на човекот кој ја креирал и електричната светилка, Томас Едисон.

7-sekojdnevni-predmeti-koi-se-delo-na-golemi-genijalci-3.jpg

4. Леонардо да Винчи: Модерните ножици

Ножиците порано не биле многу удобни за ракување, а да Винчи креирал практичен и удобен дизајн.

7-sekojdnevni-predmeti-koi-se-delo-na-golemi-genijalci4.jpg

5. Исак Њутн: Врата за мачки

Њутн бил љубител на овие крзнени животни, па смислил врата како брзо и лесно да влагаат и излегуваат од домот.

7-sekojdnevni-predmeti-koi-se-delo-na-golemi-genijalci-5.jpg

6. Бенџамин Френклин: Громобран

Френклин не само што е еден од основоположниците на САД, туку и човекот кој ги измислил громобраните за заштита од пожари и уништување на домовите.

7-sekojdnevni-predmeti-koi-se-delo-na-golemi-genijalci-6.jpg

7. Луис Керол: Играта „Doublets“ и прототип на „Scrabble“

Креаторот на Алиса во Земјата на чудата имал неверојатна фантазија, па така тој ја смислил и првата верзија на играта „Scrabble“ со зборови.

7-sekojdnevni-predmeti-koi-se-delo-na-golemi-genijalci-7.jpg

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Идеи како да направите необична новогодишна елка Ако и вие со години ја китите едната иста, пластична новогодишна елка, сигурно м...
Кул ситници од AliExpress кои сигурно нема да ги најдете во продавница AliExpress е местото каде ќе најдете мал милион на ситници кои инаку не се доста...
14 работи од Али Експрес кои ќе ни помогнат да ја спасиме планетата Дали имате чувство дека создаваме премногу отпад? Што правиме во врска со тоа?&n...