10 дизајни само за оние со вишок пари


10 дизајни само за оние со вишок пари

Многу често се вели дека е подобро да се купи нешто поскапо што ќе трае, отколку евтино што не е квалитетно, па ќе мора неколкупати да го обновувате.

10-bezobrazno-skapi-predmeti-koi-se-razlikuvaat-od-obichnite-samo-po-cenata-01.jpg

Но, дали тоа има смисла и за вртоглаво огромни суми, посебно кога функционалноста на овие скапи работи, не се разликува воопшто од онаа на поевтините?

Секако дека не. Но, во светот постојат толку многу скапи работи, кои се наменети само за оние кои сакаат да живеат луксузен живот од секој аспект.

Сепак, цената на одредени предмети може да ги изненади дури и оние кои „фрлаат“ пари на сѐ.

Погледнете кои се тие:

Јајцевидно детско креветче - 17 милиони евра

Цената на ова креветче од шпански дизајнер е толку голема бидејќи е целосно направено од 24-каратно злато, а има и поедноставен модел од 18-каратно злато, за „само“ 220.000 долари.

10-bezobrazno-skapi-predmeti-koi-se-razlikuvaat-od-obichnite-samo-po-cenata-02.jpg

Часовник од нерѓосувачки челик - 9 милиони евра

Овој часовник е еден од 4-те останати од серијата од 1943-та година, па тоа е и причината за големата цена.

10-bezobrazno-skapi-predmeti-koi-se-razlikuvaat-od-obichnite-samo-po-cenata-03.jpg

Телефон со рубини - 305.000 евра

Декориран е со неколку дијаманти и кобра направена од рубини и смарагд. Телефонот на купувачите не им се доставува преку пошта, туку исклучиво со специјален хеликоптер.

10-bezobrazno-skapi-predmeti-koi-se-razlikuvaat-od-obichnite-samo-po-cenata-04.jpg

Златно домино - 129.900 евра

За оние кои сакаат да играат домино, но со стил, овој луксузен златен сет комбиниран со дијаманти е одличен избор. Мислите дека некој би го купил?

10-bezobrazno-skapi-predmeti-koi-se-razlikuvaat-od-obichnite-samo-po-cenata-05.jpg

Скапоцено шише за бебиња - 116.000 евра

Уште едно нешто што го користиме во секојдневието за многу помалку пари, сега со поразличен дизајн и огромна цена. Ова шишенце за бебиња е направено од бело и розово злато.

10-bezobrazno-skapi-predmeti-koi-se-razlikuvaat-od-obichnite-samo-po-cenata-06.jpg

Уште 5 скапи предмети на следната страна...Би можело да ве интересира:

10 работи кои тату артистите би сакале да престанете да ги правите Професионалните тату артисти откриваат дека клиентите упорно прават работи што г...
17 работи кои ги има во Јапонија, а дефинитивно ни требаат и нам Автобуските станици се одделени со стакло од патот, па на овој начин луѓето што ...
Кутија полна со ситници – Идеален подарок за кога немате идеја што да купите (фото) Дали и вие сте од оние на кои им е најтешко кога треба да бираат подарок за неко...