Пловечки дом отпорен на ветрови, урагани и поплави
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Giro prodavac 22-04-2019
Столар 22-04-2019


Пловечки дом отпорен на ветрови, урагани и поплави

Надворешните влијанија не му можат ништо на овој современ пловечки дом.

plovechki dom otporen na vetrovi uragani i poplavi foto

Холандската архитектка Коен Олтиус смисли пловечки домови, кои функционираат на соларна енергија и не ја загадуваат околината.

Тие се соодветни за авангарден начин на живот на вода. Имаат систем за преработување на ѓубрето, собираат дождовна вода и имаат систем за прочистување на водата.

Дождовната вода се собира од покривот, се чува во трупот и се прочистува за да се обезбеди целосно автономно снабдување со вода. Системот на лизгање додава многу отворен простор.

Домовите имаат квалитетна изолација и се исклучително безбедни. Благодарение на вклучувањето на одредени системи можат да издржат силни ветрови, поплави и урагани.

Хидрауличните „нозе“, долги 40 метри, можат да ги стабилизираат пловечките домови или дури и да ги издигнат од водата.

Еве како изгледа овој интересен проект:

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Диетална вода, градник за мажи, пиво за жени... Дали ова се најглупави... За целата генијалност која постои во секојдневните пронајдоци, постојат некои пр...
Шолји со дрски пораки за несаканите гости во вашиот дом (фото) Дали некому не шега би му се заканиле дека сте ставиле отров во кафето или чајот...
Идеи за бели, снежни новогодишни декорации од Pinterest (фото) Како најбрзо да го претворите домот во зимска бајка? Бели, снежни декорации во с...