Кина ја отвори најубавата библиотека во светот со 1,2 милиони книги на полиците


Кина ја отвори најубавата библиотека во светот со 1,2 милиони книги на полиците

Сместена во културниот округ Бинхај во Тијанџин, Кина официјално ја има најубавата библиотека која светот некогаш ја видел.

kina-ja-otvori-najubavata-biblioteka-vo-svetot-so-1-2-milioni-knigi-na-policite-001.jpg

Се простира на 34,000 метри квадратни и на нејзините полици може да се наредат точно 1,2 милиони книги.

Биле потребни 3 години за да се изгради, а во нејзин склоп влегуваат повеќе катчиња за читање, централен дел за опуштање, канцеларии, простории за состаноци, како и аудио/видео соби на најгорниот кат.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Најкреативните производи кои сите ги сакаа во 2017 година (фото) Зарем денот не би бил подобар со мини машина за кафе, а домот поубав со ламба во...
Кошула отпорна на дамки, принтер за палачинки: 10 изуми кои наскоро ќе го променат светот Замислете кошула која е отпорна на кечап и мајонез, а притоа не мора да ја пегла...
Домашна библиотека, отпорна на земјотреси, по чии полици можете да се качувате (фото) Во ваков дом сите ваши книги ќе имаат свое почесно место и ќе ви бидат лесно дос...

Најчитани неделава