Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 08-08-2022
Технолог 08-08-2022


Кошула отпорна на дамки, принтер за палачинки: 10 изуми кои наскоро ќе го променат светот

Замислете кошула која е отпорна на кечап и мајонез, а притоа не мора да ја пеглате... Совршено звучи, зарем не?

koshula-otporna-na-damki-printer-za-palachinki-10-izumi-koi-naskoro-kje-go-promenat-svetot-01.jpg

Денес дел од секојдневието ни се работи, кои пред 5 години воопшто не ни постоеле.

Технолошкиот развој се движи со брзина на светлината, па некои изуми изгледаат како да се дојдени директно од иднината.

Ако влезат во употреба овие изуми дефинитивно ќе го променат светот:

Чаша што ја претвора водата во вино

Научници од Сингапур измислија чаша која може да го промени вкусот и бојата на пијалакот што го ставате во неа.

Оваа чаша прави „виртуелен коктел“. Таа е поврзана со мобилна апликација, која ви дозволува да ги контролирате состојките во течноста.

koshula-otporna-na-damki-printer-za-palachinki-10-izumi-koi-naskoro-kje-go-promenat-svetot-02.jpg

„Паметни“ очила

Има многу кул работи кај „паметните“ очила Vue. Тие можат да прават повици, да пренесуваат музика, да бидат навигатор, да бројат калории итн.

Најдобрата работа е што имаат опција „пронајди ги моите очила“ и веќе нема да минувате часови во потрага по вашите очила во домот.

koshula-otporna-na-damki-printer-za-palachinki-10-izumi-koi-naskoro-kje-go-promenat-svetot-03.jpg

Четка за заби која сама ги чисти забите

Оваа четка за заби ја завршува својата работа сама и тоа за само 10 секунди. Ја ставате во устата и ја поврзувате преку направа со блутут за вашиот мобилен телефон.

koshula-otporna-na-damki-printer-za-palachinki-10-izumi-koi-naskoro-kje-go-promenat-svetot-04.jpg

Черга со вграден аларм 

Ruggie е черга со вграден аларм е совршена за оние кои не можат да станат со нормален будилник.

За да се исклучи алармот вие мора со двете стапала да застанете на неа 3 секунди, а ова е доволно време за вашиот мозок да се справи со хоророт на станување и започнување на денот.

koshula-otporna-na-damki-printer-za-palachinki-10-izumi-koi-naskoro-kje-go-promenat-svetot-06.gif

Принтер за палачинки

Принтерот за палачинки PancakeBot може да направи палачинки во која било форма, од цвет, па до лик од анимиран филм.

Децата може да нацртаат како сакаат да изгледаат нивните палачинки и потоа да гледаат како принтерот го приготвува нивниот појадок.

koshula-otporna-na-damki-printer-za-palachinki-10-izumi-koi-naskoro-kje-go-promenat-svetot-05.jpg

Уште 5 изуми на следната страна...Би можело да ве интересира:

Потрошив 120 денари за да сплетам детско капче за син ми - зошто веќе немам намера да го правам тоа,... Постојано сакав да го завршам, но покрај сите обврски, процесот се одолговлече, ...
Тобоган во трговски центар и уште 15 кул изуми од земјите во светот кои ги сакаме и кај нас Во Турција има машини за хранење на бездомните животни од кои излегува храна сек...
По фламингата и еднорозите, пловечките фотелји се хит за лето 2022 На топол ден си пловите на фотелја со студено кафе или пиво во рака, додека пого...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg