6 изуми кои ќе ни ја олеснат иднината

Одењето на стоматолог повеќе нема да ви биде еднакво на хорор филм, плус, можеби ќе успеете да го стигнете другарот на маратонот.

6-izumi-shto-kje-ni-ja-olesnat-idninata-01.jpg

Изумите кои ќе доминираат во иднината можеби сега ви изгледаат како сцена од научно фантастичен филм, но тие ќе дојдат во нашите животи многу побрзо од што мислиме.

Ќе не направат посилни и ќе ни го поедностават животот.

6 изуми што доаѓаат навистина наскоро:

Сензори на сите страни

Во иднина ќе има сензори и апликации кои постојано ќе ја мерат количината на хранливи состојки во храната што ја консумираме, ќе го следат нивото на кислород во нашата крв, па работата на нашето срце и низа други процеси.

Со тоа дијагностицирањето на болестите ќе биде значително олеснето.

6-izumi-shto-kje-ni-ja-olesnat-idninata-02.jpg

Роботи за друштво

Веќе има напредни роботи, но во иднината роботите ќе може да ни бидат пријатели.

Тие ќе бидат на едно ново напредно ниво каде ќе танцуваат, ќе се смеат, ќе зборуваат со нас и ќе станат дел од нашето секојдневие.

6-izumi-shto-kje-ni-ja-olesnat-idninata-04-08.gif

Поправка на забите без бушење

Сонот на сите деца за поправка на забите без користење на „страшните“ алатки за бушење ќе биде остварен.

Специјалниот гел Brix 3000 ќе се нанесува на забот и ќе ја омекне областа со кариес, а ќе го заштити здравиот дел, па така кариесот ќе може лесно да се отстрани. Процедурата ќе биде комплетно безбедна.

https://www.youtube.com/watch?v=YKP66cd6Ow4&index=1&list=PLxwBOb5TuB7-T3CiM7FI9Xlg6i4jm9UaC

Патики што ќе ви помогнат да се движите побрзо

Новите Futurecraft 4D ќе се прават индивидуално за секој по големина, форма, флексибилност и низа други карактеристики.

Ќе се принтаат специјално за вас со помош на 3Д технологија веднаш штом појдете во продавницата.

6-izumi-shto-kje-ni-ja-olesnat-idninata-05.jpg

Гуми за автомобил кои се адаптираат

Гумите ќе бидат изработени со помош на 3Д печатач од специјални материјали и ќе се прилагодуваат на патот во зависност од временските услови и состојбата на патот.

6-izumi-shto-kje-ni-ja-olesnat-idninata-06.jpg

Роботи хирурзи

Дури и сега некаде во светот робот хирург изведува операција. Модерните медицински училишта ширум светот ги учат идните хирурзи не само како да држат скалпел, туку и како да управуваат роботи за време на операција.

Од една страна хирургијата ќе стане покомплексна, но од друга страна ќе може да се изведуваат операции на големина далечина само преку интернет врска на хирургот со локалната опрема – робот.

6-izumi-shto-kje-ni-ja-olesnat-idninata-07.png

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Тобоган во трговски центар и уште 15 кул изуми од земјите во светот кои ги сакаме и кај нас Во Турција има машини за хранење на бездомните животни од кои излегува храна сек...
Архитект создаде ремек-дело на замрзнато езеро - за 4 часа нацртал лисица, само со помош на своите н... Кога имаат слобода да ја покажат својата креативност, луѓето можат да создадат н...
Луѓе кои сериозно се посветиле на виткањето подароци - нема да погодите што има во нив (фото) Некои луѓе сакаат да ги завиткаат подароците како што се – во кутија или украсна...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg