Виртуелна прошетка низ најубавата книжарница во Букурешт (фото)


Виртуелна прошетка низ најубавата книжарница во Букурешт (фото)

Мирис на стари книги, време поминато во тишина, пријатна атмосфера и архитектура која крие историско значење се само дел од причините зошто вреди да посетите барем една библиотека или книжарница во градот кој ќе го одберете за ваша следна дестинација.

virtuelna-proshetka-niz-najubavata-biblioteka-vo-bukuresht-001.jpg

Ако одите во Романија на пример, и го посетите Букурешт, не смее да ја пропуштите бајковитата книжарница Carturesti Carusel, сместена во стариот дел од градот.

Отворена е пред околу две години, а на шест катови се распоредени над 10.000 наслови.

Веќе ги доби симпатиите од модните и патувачки блогерки, а се здоби и со титула за една од најубавите книжарници во Европа.

Во продолжение, најубавите фотки од Carturesti Carusel:

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

На Амазон се продава летната „тераса“ од соништата Веројатно веќе знаете за куполите за изнајмување што стануваат сè повеќе пуларни...
Тетоважи со скриено, но длабоко значење (фото) Додека едни го гледаат само како уметност, за некои луѓе, тетоважата е симбол ко...
10 библиотеки кои изгледаат како да се излезени од волшебниот свет на Хари Потер Дури и да не сте љубител на пишаниот збор, морате да признаете дека некои библио...