Омилен ретро дизајн од ’90-тите – „Портокал“ киоск (фото)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Giro prodavac 22-04-2019
Столар 22-04-2019


Омилен ретро дизајн од ’90-тите – „Портокал“ киоск (фото)

Речиси и да не постоеше град во Македонија каде што во текот на ’90-тите години не можеше да се лоцира барем еден киоск „Портокал“.

Omilen-retro-dizajn-od-90-tite-Portokal-kiosk-01.jpg

Домашно производство на Унипласт од Струга, изработен од смола и стаклено влакно, киоскот се состоеше од 2 полутопки кои се затвораа и формираа топка (портокал) кој се заклучуваше со катанец.

Најчесто се продаваа мастики, весници, грицки и сокчиња, а дечињата особено се радуваа на џиновскиот портокал.

Македонија, секако, не е единствената земја каде што бил популарен „портокалот“ на улиците и плоштадите. Киоск „портокалот“ се сретнувал во скоро сите балкански земји, па дури и во Русија и Јапонија.

Некои неговата намена ја поврзале стриктно со надворешната форма – место каде што ќе се продава цеден сок од портокали. Логично, нели?

Потсетете се на најинтересниот ретро дезен од златните ’90-ти:

Omilen-retro-dizajn-od-90-tite-Portokal-kiosk.jpg

cbf558fad9b336b9a6de95432b25fb6a.jpg

Bolu vitamin bar kiosk ctp polyester kompozit kabin imalati dokum vitamin bar (39).jpg

006.jpg

004.jpg

03.jpg

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Бар во вид на трезор, избор на меки и тврди перници: Хотели кои мислат... Многу хотели низ светот се обидуваат да одржат високо ниво и да ги задоволат гос...
Кујнски алатки кои се дизајнирани да ви заштедат време и нерви Иако честопати инвестираме во класични кујнски прибори кои имаат за цел да ни ја...
Добра вест за сите кои мразат животинска кожа и крзно - Хуго Бос дизај... Модниот бренд Хуго Бос лансираше линија на вегански машки патики направени од пр...