Како честитки со љубовни пораки предизвикаа бес и станаа вирален хит на Твитер?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Како честитки со љубовни пораки предизвикаа бес и станаа вирален хит на Твитер?

Лавина од луѓе ги прогласија честитките за навредливи и порачаа да не бидеме со сфаќања како од 1950-тите.

ti-si-momcheto-na-koe-bi-mu-napravila-sendvich-chestitki-predizvikaa-bes-na-tviter-01.jpg

Фотографија од 2 честитки со пораки стана вирален хит на Твитер и се покрена дебата за стереотипите околу половите.

Станува збор за една розова честитка на која пишува: „Ти си тип на девојка на која би ѝ купувал цвеќиња“ и сина картичка на која пишува: „Ти си тип на момче на кое би му правела сендвичи.“

Многу луѓе ги опишаа картичките како сексистички. Луѓето коментираа дека картичките како да се од 1950-тите година кога имаше архаични сфаќања за половите, па мажите и жените имаа строго одредени улоги во врската и домот.

Еден маж напиша: „Што ако јас сакам да ѝ направам сендвич на жена ми, а таа да ми купи цвеќиња на мене?“

Што мислите вие, дали сметате дека честитките се романтични или навистина се лошо претставување на половите?

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Zara го промени логото - луѓето се збунети и Твитер е преплавен со ком... „Новото лого на Zara всушност се обидува да ме стисне во нивната облека“ е една ...
Спас во последна минута: Дизајни за празнични честитки кои треба само ... Ако и годинава се направивте на брзање, па купувавте подароци во 5 до 12, а до ч...
Жена направи бесплатна мини-библиотека од дрво старо 110 години Токму кога мислиме дека ништо не може да ни ја врати вербата во човештвото кое п...