3Д печатена куќа одобрена од НАСА во која може да го искусите Марс на Земјата
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


3Д печатена куќа одобрена од НАСА во која може да го искусите Марс на Земјата

Оваа 3Д печатена куќа што им овозможува на гостите „да го искусат Марс на Земјата“ ви дава увид во тоа како би изгледале меѓупланетарните одмори.

3d-pechatena-kukja-odobrena-od-nasa-vi-ovozmozhuva-da-go-iskusite-mars-na-zemjata-01.jpg

Куќата е дело на тимот AI SpaceFacotry. Истиот тим беше награден со 500.000 долари од НАСА како дел од натпреварот 3Д печатено живеалиште.

3d-pechatena-kukja-odobrena-od-nasa-vi-ovozmozhuva-da-go-iskusite-mars-na-zemjata-02.jpg

Проектот е наречен TERA и има конструкција од биполимерен балзат и цилиндрична форма.

Но, наместо да биде сместенана марсовскиот пејсаж, ТЕRА ќе биде сместена во шумата во Њујорк во близина на реката Хадсон.

3d-pechatena-kukja-odobrena-od-nasa-vi-ovozmozhuva-da-go-iskusite-mars-na-zemjata-03.jpg

Сè уште не се знае дали живеалиштето ќе нуди капсули за спиење, како и место за работа и готвење, бидејќи од тимот имаат објавено многу малку детали.

3d-pechatena-kukja-odobrena-od-nasa-vi-ovozmozhuva-da-go-iskusite-mars-na-zemjata-04.jpg

Сепак, од AI SpaceFactory имаат намера да го направат проектот реалност.

3d-pechatena-kukja-odobrena-od-nasa-vi-ovozmozhuva-da-go-iskusite-mars-na-zemjata-05.jpg

Дали би одбрале летување во ваква куќа?

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Дизајни со кои животот во иднина ќе биде поубав и полесен (фото) Сите имаме листа на работи кои сакаме да ги направиме за животот во иднина да ни...
Самохрана мајка сама си изградила куќа од 18 метри квадратни за да си ги намали трошоците Мишел Бојл од Орегон, до неодамна била присилена да изнајмува куќа, по цена...
Бабичката која најмногу им се радува на празниците - Секоја година дома има преку 2.000 новогодишни ... Секој Божиќ, куќата на Бети Ен Џоунс и нејзиниот сопруг Кит е украсена со над 2....

Спонзорирани линкови:

Најчитани неделава