5 изуми кои го носат името на нивните креатори
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


5 изуми кои го носат името на нивните креатори

Благодарение на генијалните умови во минатото, денес животот е полесен, поедноставен, но и поинтересен.

5-izumi-koi-go-nosat-imeto-na-nivnite-kreatori-001.jpg

Неколку креатори на генијални изуми решиле да го прослават своето име токму преку нив и да влезат во историјата засекогаш.

Цезар салата – За првпат направена во Мексико, во италијански ресторан во сопственост на готвачот Цезар Кардини.

5-izumi-koi-go-nosat-imeto-na-nivnite-kreatori-01_resize.jpg

Пастеризација – Процес низ кој минуваат сите млечни производи, а за прват го демонстрирал Луис Пастер.

5-izumi-koi-go-nosat-imeto-na-nivnite-kreatori-02_resize.jpg

Џакузи – Бизнисот кој започнал како семеен, за произовдство на хидраулични пумпи, но токму Кандидо Џакузи решил да ги поврзе овие пумпи со кадата во неговиот дом.

5-izumi-koi-go-nosat-imeto-na-nivnite-kreatori-03_resize.jpg

ПАП тест – Изум кој го променил здравјето на жените, односно го олеснил детектирањето на рак на матката, а го измислил Георгиос Папаниколау.

5-izumi-koi-go-nosat-imeto-na-nivnite-kreatori-04_resize.jpg

Коб салата – За првпат била сервирана во 1937 година, подготвена од вештите раце на Роберт Х. Коб.

5-izumi-koi-go-nosat-imeto-na-nivnite-kreatori-05_resize.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

12 начини како креативните дизајнери ни го олесниле животот Некои луѓе се толку генијални што речиси секогаш со паметни идеи успеваат да ни ...
Идеални изуми за оние кои ништо не може да ги стопли кога е ладно Кога температурите малку ќе паднат, оние најзимурливите се соочуваат со вистинск...
12 одлични изуми кои ќе му го олеснат животот на секој родител Електрична количка која вози сама на копче и ѝ се подесува брзината и уште 11 ин...

Спонзорирани линкови:

Најчитани неделава