Графички дизајнер им дава нов изглед на двосмислени логоа – некои навистина „праќаат“ лоша порака (фото)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Графички дизајнер им дава нов изглед на двосмислени логоа – некои навистина „праќаат“ лоша порака (фото)

Логоата на брендовите се многу важни за нивниот имиџ и привлекувањето нови потрошувачи.

grafichki-dizajner-im-dava-nov-izgled-na-najloshite-logoa-vo-svetot-foto-01.jpg

А, бидејќи воопшто не е лесно да дизајнирате лого кое добро ќе го претстави брендот, дизајнерите знаат да направат навистина смешни грешки.

Италијанскиот графички дизајнер Емануеле Абрате добро го знае ова, па решил да ги редизајнира „најлошите логоа во светот“.

„Долго време размислувам да ги редизајнирам најлошите логоа. Сум налетувал на вести за логоа со нејасна порака од целиот свет, веќе неколку години по ред“, вели дизајнерот.

Интересно е што Емануеле се обидува да го задржи оригиналниот концепт на секое лого и ги поправа деталите кои испраќаат погрешна или двосмислена порака.

Тој избрал девет логоа кои според него се најлошите што ги видел и им направил нов, многу подобар дизајн.

Резултатот погледнете го во продолжение (на горната слика е оригиналното лого, а на долната е дизајнот на Емануеле):

Instituto de Estudos Orientais

grafichki-dizajner-im-dava-nov-izgled-na-najloshite-logoa-vo-svetot-foto-02.jpg

Kudawara Pharmacy

grafichki-dizajner-im-dava-nov-izgled-na-najloshite-logoa-vo-svetot-foto-04.jpg

grafichki-dizajner-im-dava-nov-izgled-na-najloshite-logoa-vo-svetot-foto-05.jpg

Fire Prevention Products

grafichki-dizajner-im-dava-nov-izgled-na-najloshite-logoa-vo-svetot-foto-07.jpg

grafichki-dizajner-im-dava-nov-izgled-na-najloshite-logoa-vo-svetot-foto-08.jpg

Mama’s Baking

grafichki-dizajner-im-dava-nov-izgled-na-najloshite-logoa-vo-svetot-foto-09.jpg

grafichki-dizajner-im-dava-nov-izgled-na-najloshite-logoa-vo-svetot-foto-10.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Кога дизајнерите ќе ги претворат обичните работи во генијални ремек-дела (фото) Многупати дизајнерите знаат да нè изненадат со својата работа и генијална креати...
Ужасни ентериери кои не вреди никогаш да се повторат во ниту еден дом (фото) Некои луѓе, независно што не се професионални дизајнери, имаат вкус и знаат како...
Кога дизајнерите ќе претераат: Најчудните чевли што некогаш биле направени Колку и да сме се изнагледале чудни и бизарни модни трендови, се чини дека кога ...

Спонзорирани линкови:

Најчитани неделава