Поучна приказна: Kако да се ослободиме од лошите навики?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Kelner 18-08-2019
КЕЛНЕР 18-08-2019


Поучна приказна: Kако да се ослободиме од лошите навики?

pouchna-prikazna-kako-da-se-oslobodime-od-loshite-naviki-01.jpg

Еден богат човек му се пожалил на еден стар учител дека сака да го одвикне синот од лошите навики и побарал помош од него. Учителот прифатил и го земал детето на прошетка во градината.

Потоа застанал на едно место и побарал од момчето да откорне една мала билка, која израснала недалеку од местото каде што стоеле.

Момчето ја фатило билката со палецот и показалецот и ја откорнало од земјата. Потоа учителот му рекол да откорне малку поголема билка.

Момчето ја повлекло и ја откорнало и неа.

Потоа му кажал да откорне една грмушка.

Момчето морало да ја употреби сета своја сила и едвај ја откорнало грмушката.

Потоа, учителот му рекол да откорне едно дрво. Момчето го грабнало дрвото со двете раце, но стеблото воопшто не мрднало.

На крај се предало и рекло:

„Ова не е возможно.“

„Е така и со лошите навики. Кога се млади лесно е да ги откорнеме, но кога ќе се развијат тешко е да ги искорениме“, му кажал учителот.

Извор

Би можело да ве интересира:

Поучна приказна: Мислите ти се такви каков што си ти Еден селанец седел на тремот од својот дом и уживал во свежото ветре. Покрај нег...
Поучна приказна: Каде исчезна среќата? На игралиштето се слушала смеа. Едно младо момче кое поминувало оттука го запраш...
Поучна приказна од жената што ја изгубила косата Една жена се разбудила едно утро, се погледнала во огледалото и забележала дека ...