Поучна приказна: Немој никогаш никого да присилуваш на нешто
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Поучна приказна: Немој никогаш никого да присилуваш на нешто

pouchna-prikazna-nemoj nikogash nikogo da prisiluvash na neshto-01.jpg

Едно момче шетало на патот и пронашло желка. Возбудено ја земало во раце и со воодушевување ја вртело на сите страни.

Во истиот миг таа се вовлекла во оклопот и сите настојувања на момчето таа да излезе биле залудни.

Дедото на момчето мирно гледал, но кога видел дека момчето не престанува да го малтретира животното му рекол:

„Немој така. Ќе ти покажам како се прави тоа.“

Ја земал желката, го фатил момчето за рака и ги однел дома. Ја ставил желката покрај огнот да се загрее и по само неколку минути таа ги извадила главата и нозете од оклопот и тргнала директно кон момчето.

„Немој никогаш никој да присилуваш на што било. Секогаш постои начин да го загрееш другиот со својата добрина и тој полесно ќе ти стане пријател.“

Извор

Би можело да ве интересира:

Поучна приказна од жената што ја изгубила косата Една жена се разбудила едно утро, се погледнала во огледалото и забележала дека ...
Поучна приказна: Мислите ти се такви каков што си ти Еден селанец седел на тремот од својот дом и уживал во свежото ветре. Покрај нег...
Поучна приказна за светецот кој лечел луѓе Оваа мудра и поучна приказна ќе ве освести колкава сила се крие во зборовите.&nb...