Вчера се нервирав за боја за нокти, денес мислам како да си го спасам животот
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Оператор 06-12-2019
Продавач 06-12-2019


Вчера се нервирав за боја за нокти, денес мислам како да си го спасам животот

vchera-se-nervirav-za-boja-za-nokti-denes-mislam-kako-da-si-go-spasam-zhivotot-01.jpeg

Вчера се нервирав дека гелот за нокти не ми е во вистинската нијанса,

Дека ми го купиле последното бројче од фустанот што ми се допаѓа,

Дека партнерот наместо 10, ми купил 1 роза,

Дека струкот не ми е тенок како на моделите,

Дека другарката ми задоцнила 15 минути на закажаната средба,

Дека на работа колешката ме погледнала накриво,

Дека јадам многу чоколадо и ќе се здебелам,

Дека немам чевли во бојата во која ми е новата чанта...

Банално, банално, банално.

Просто човек да се засрами што сè може да му создаде бес , револт, тага и разочараност.

И не сум само јас, секој еден се нервира за работи за кои ИМА решение. Се нервираме дека немаме партнер, имаме многу работни обврски, имаме регистрација на автомобилот пред нас, немаме покачување на плата, имаме непријатели, немаме доволно патувања и што уште не.

СТОП! Имаш добро здравје и тоа е доволно. Дури и тие мали здравствени проблеми што ги имаш и за нив постои решение.

Но, што кога нема лек и никој ништо не ти ветува за сигурно?

Тогаш сфаќаш колку многу си имал претходно, но не си ценел. Си имал совршено здравје и си требал да му благодариш на Бог за тоа секој ден.

Да, тоа е доволно и сега само небото е граница. Штом го имаш тоа сето друго е променливо, решливо, привремено, банално и невредно за нервоза.

Диши со полни гради, биди среќен човек.

Заборави на ситните нервози. Не си го труј мозокот.

И запомни дека многу луѓе сè би дале за да се на твое место.

Ако си совршено здрав, само од тебе зависи дали ќе си дадеш шанса да бидеш совршено среќен.

©CRNOBELO.com Забрането преземање и копирање. Крадењето на авторски текстови е казниво со закон.

Автор: С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Таа ѕвер жена, во најлошото најсилна што е, таа ми е гордост! Ја гледаат и ѝ се чудат од каде ја пронаоѓа волјата за борба. А јас сум горда шт...
Не прави планови за подолго од 2 часа, имај свои луѓе и чувај ги и зап... Не прави планови за подолго од два часа. Правењето планови ми зема речиси 3 годи...
Станавме дивтари што се плашат да им дојде некој дома или да отидат на... Се сеќавам дека додека растев куќата ни потсетуваше на автобуска станица. Врвули...