Водич за среќа: 40 начини да го „поправите“ својот живот од темел за 100 дена
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Водич за среќа: 40 начини да го „поправите“ својот живот од темел за 100 дена

Обично, на сите промени им се даваат во просек 100 дена за резултатите да бидат јасно видливи.

vodic-za-srekja-40-nacini-da-go-popravite-svojot-zivot-od-temel-za-100-dena-001.jpg

Па, дајте си себеси 100 дена да си го поправите животот од темел, а да не ни забележите дека напорно работите на тоа.

Од каде и како да почнете?

Дом

- Расчистете ги книгите, сметките и брошурите кои ги имате низ дома.

- Расчистете ги CD и DVD колекциите кои реално, не ви се ни потребни.

- Донирајте ги дупликатите книги, а останатите прегледно наредете ги.

- Расчистете ги кујнските помагала.

- Живејте по мантрата: сè што ќе земете – вратете го назад на исто место.

- Разгледајте низ дома и дефинирајте ги сите работи кои ги толерирате, а треба да се средат или поправат. Секој ден правете по една поправка.

vodic-za-srekja-40-nacini-da-go-popravite-svojot-zivot-od-temel-za-100-dena-11.jpg

Примери:

 • Подмачкајте ја вратата која чкрипи.
 • Заменете ги сијалиците.
 • Зашијте го дупчето на чаршавот.

Среќа

- Секој ден запишувајте по 5 работи за кои сте благодарни.

- Направете попис од 20 работи кои уживате додека ги правите и погрижете се да правите барем по една дневно.

vodic-za-srekja-40-nacini-da-go-popravite-svojot-zivot-od-temel-za-100-dena-7.jpg

На пример:

 • Јавете се на пријателите.
 • Јадете во ресторан.
 • Читајте ја омилената книга.
 • Изгледајте епизода од омилената серија.

- Следете ги менталните разговори кои ги водите во себе.

 • Колку пати се карате самите себе во текот на еден ден?
 • Дали сте премногу критички настроени?
 • Или премногу загрижени?
 • Колку позитивни мисли имате во текот на денот?

- Следните 100 дена добро насмејте се барем еднаш дневно. Прочитајте шега, виц, анегдота, изгледајте цртан...

vodic-za-srekja-40-nacini-da-go-popravite-svojot-zivot-od-temel-za-100-dena-2.jpg

Учење / личен развој

- Одберете една стручна книга која си побарува концентрација и секој ден учете по еден дел.

- Секој ден учете по барем една работа на тема која ве интересира.

vodic-za-srekja-40-nacini-da-go-popravite-svojot-zivot-od-temel-za-100-dena-8.jpg

- Секој ден местете го аларамот минута порано.

- Престанете да се жалите во наредните 100 дена.

- Следните 100 дена хранете ги мислите со позитивни изреки и афирмации.

Финансии

- Направете детален буџет. Следете каде ви оди секој денар.

- Не трошете повеќе отколку што имате.

vodic-za-srekja-40-nacini-da-go-popravite-svojot-zivot-od-temel-za-100-dena-1.jpg

- Не купувајте ништо во наредните 100 дена, освен неопходното. (Не, уште еден пар штикли не ви е неопходен.)

- Дефинирајте колку денари ви требаат на месечно ниво за основните потреби и најдете начин како да заштедите во наредните 3-4 месеци.

Време

- Направете роковник како би се ослободиле од постојаното помнење.

- Направите попис на работи кои треба да ги завршите, на дневно ниво.

- Додадете знаци за приоритет на листата.

- Обрнете внимание како го трошите своето слободно време.

vodic-za-srekja-40-nacini-da-go-popravite-svojot-zivot-od-temel-za-100-dena-6.jpg

- Секоја недела правете ревизија низ 3 прашања:

 • Што постигнав?
 • Што направив погрешно?
 • Што направив добро?

Здравје

- Секој ден јадете по 5 овошја и зеленчуци.

- Намалете ги оброците.

- Јадете од помали чинии.

- Наместо сок, пијте вода.

- Појадувајте.

vodic-za-srekja-40-nacini-da-go-popravite-svojot-zivot-od-temel-za-100-dena-9.jpg

- Не се изгладнувајте.

- Не се прејадувајте.

- Често станувајте од работното столче.

- Качувајте се по скали.

- Вежбајте.

Врски

- Секој ден правете нешто убаво за вашиот партнер.

- Секој ден направете нешто убаво заедно со вашиот партнер.

vodic-za-srekja-40-nacini-da-go-popravite-svojot-zivot-od-temel-za-100-dena-5.jpg

- Секој ден прошетајте барем 20 минути држејќи се за рака.

- Секој ден контактирајте по барем еден пријател.

- Не судете додека не ги слушнете двете страни од приказната.

- Дајте пофалба на оние кои ја заслужуваат.

- Следните 100 дена не си го споредувајте животот со туѓите успеси и неуспеси.

vodic-za-srekja-40-nacini-da-go-popravite-svojot-zivot-od-temel-za-100-dena-4.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

За добрите работи треба долго, за лошите работи само еден миг е доволе... Само една докторска дијагноза за сериозна болест, сообраќајна незгода со трајни ...
Постојат 3 работи околу кои се врти целиот живот... Еднаш еден мудар човек рекол дека во животот постојат само 3 работи врз база на ...
Мажу, дај ми го твојот мозок на еден ден да одморам малку Веднаш да разграничиме–мажите не се воопшто глупави. Тие се интелигентни, практи...