Кој човек е навистина сиромашен?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Account Manager 28-02-2020
Менаџер 28-02-2020


Кој човек е навистина сиромашен?

Додека сиромавиот талкал по улиците, наишол на еден многу мудар човек.

koj-covek-e-navistina-siromasen-01.jpg

Сиромавиот застанал, загрижен, го прашал мудрецот:

 - Можеш ли да ми кажеш зошто баш јас сум толку сиромашен?

Мудрецот без размислување му одговорил:

- Затоа што во текот на животот не си научил да подаруваш!

Сиромавиот на тоа му одговорил:

- Па како да подарам нешто, кога немам ништо.

На тоа, мудриот му рекол:

- Секој човек, па и ти, има неколку работи кои може да ги подари во секое време.

Прво, тоа е твоето лице, со чија помош во секое време можеш да подариш насмевка.

Втора работа е твојата уста, со која секогаш можеш да кажеш добар збор и да дадеш утеха на оној кој му треба.

Трета работа е твоето срце, него можеш да го отвориш за другите.

Имаш и очи, со нив можеш да ги гледаш сите добрини.

Со своето тело можеш да помагаш на другите.

Мудрецот продолжил со насмевка на лицето...

Па ти, всушност, воопшто не си сиромашен. Кога духот на човекот е сиромашен, тогаш, со право можеш за себе да кажеш дека си сиромав.

Е. П. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Сиромавиот човек и неговата жена немале пари, но имале љубов и тоа им било доволно Еден многу сиромашен човек си живеел со својата жена. Еден ден неговата жена, ко...
Животе, само сакав да бидам добра мајка, зошто не ми дозволи? Денес е 240-от ден, очекувам твоите малечки ноџиња да го поместат моето набабрен...
Можеш ти жено сè што ќе посакаш, само немој да венееш покрај лошиот маж Што сè постигнува една жена, знае само таа, иако често и не е свесна за своите м...

Најчитани неделава