Колку повеќе ги раширувате рацете, толку полесно ќе ве распнат: 10 животни лекции на Фридрих Ниче
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Фризеркa 28-05-2020


Колку повеќе ги раширувате рацете, толку полесно ќе ве распнат: 10 животни лекции на Фридрих Ниче

Креаторот на оригиналното учење, Фридрих Ниче, не поседувал филозофско образование. Би можеле да го наречеме мислител, филолог, композитор и поет.

10-zivotni-lekcii-na-fridrih-nice-001.jpg

Неговите теории немаат академски карактер, но тие се разбирливи за сите и затоа се многу популарни. Тој ги става основните принципи на актуелните морални, верски и културни форми под сомнение.

Неговите дела, напишани во афористичен стил, се исполнети со поттик за размислување, а актуелни се и денес.

1. Кога ќе го цените она што го имате и кога нема да живеете во потрага кон идеали, тогаш ќе бидете навистина среќни.

2. Тие не планираат пријателства, не зборуваат за љубовта и не ја докажуваат вистината.

3. Оној кој има "зошто" да живее, може да ги поднесе речиси сите "како".

4. Човек го прават несреќен или среќен само неговите мисли, а не надворешните околности.

5. Нема убава површина без застрашувачка длабочина.

6. Она што не ме убива, ме прави посилен.

7. Она што се прави за љубовта се одвива надвор од доменот на доброто и злото.

8. Колку повеќе ги раширувате рацете, толку полесно ќе ве распнат.

9. Постојат два вида на осаменост. Едното е бегство на болните, а другото бегство од болните.

10. Најблиската личност е онаа која го знае твоето минато, верува во твојата иднина, а во сегашноста те прифаќа каков си.

Ашера | Црнобело

Би можело да ве интересира:

На 9 години – прва слика, на 13 – примен на факултет: Интересни факти за Пабло Пикасо Неспорно е дека Пабло Пикасо е еден од најважните уметници на 20 век, најдобро п...
Никогаш не се оженил, бил опседнат со чистење: 5 необични факти за Никола Тесла Никола Тесла бил роден во 1856 година и отсекогаш бил фасцинантна и енигматична ...
Најубавите мисли за мажите и жените: Ако имаш млада жена и старо вино, биди подготвен за полна куќа ... Колку и да се критикуваме меѓусебно, ниту жените можеме без мажите, ниту мажите ...

Спонзорирани линкови: