Елизабета го избра најсиромашниот принц за сопруг - 17 факти за принцот Филип - Results from #1
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Менаџер 20-09-2021


Елизабета го избра најсиромашниот принц за сопруг - 17 факти за принцот Филип

elizabeta-go-izbra-najsiromashniot-princ-za-soprug-17-fakti-za-princot-filip-07.jpg

Потоа бил прогласен за британски херој и во 1946 година ја запросил идната кралица Елизабета.

Но, до свадбата неговото банковно салдо било испразнето и тој морал да вади дијаманти од тијарата на мајка си за да ѝ даде подарок на идната сопруга.

elizabeta-go-izbra-najsiromashniot-princ-za-soprug-17-fakti-za-princot-filip-10.jpeg

200 милиони луѓе низ светот слушале на радио и телевизија како младенците си даваат брачни завети.

4 години по свадбата Елизабета го наследи тронот и беше прогласена за кралица.

elizabeta-go-izbra-najsiromashniot-princ-za-soprug-17-fakti-za-princot-filip-09.jpg

Тој ѝ вети дека подано ќе ја слуша, ќе и служи до крајот на животот и дека би умрел за неа што и да се случи.

Со должината на својот брак тие рушат рекорди во кралските кругови.

elizabeta-go-izbra-najsiromashniot-princ-za-soprug-17-fakti-za-princot-filip-06.jpg

Имаат 4 деца и многу внучиња и правнучиња.

Иако живееше во сенката на својата сопруга, принцот Филип оствари многу постигнувања во животот.

elizabeta-go-izbra-najsiromashniot-princ-za-soprug-17-fakti-za-princot-filip-08.jpg

На 10-ти јуни 2019 година тој наполни 98 години.

С. С. | ЦрнобелоБи можело да ве интересира:

Козите се качуваат на дрвја, ценкањето е уметност: 15 факти за животот во Мароко Вратите на домовите во Мароко се препознатлив симбол, секоја од нив е уникатна и...
8 факти кои секоја девојка треба да ги знае за своето тело Опседнатост со килограмите, излегување до доцните часови, сончање по цел ден на ...
22 факти за уникатниот начин на живот во Саудиска Арабија и чудните забрани Во продавниците нема гардеробери, освен во некои од најпознатите брендови од Зап...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg