Елизабета го избра најсиромашниот принц за сопруг - 17 факти за принцот Филип


Елизабета го избра најсиромашниот принц за сопруг - 17 факти за принцот Филип

Кралицата Елизабета го видела Филип на свадба кај нејзините роднини и одлучила еден ден да се омажи за него. Таа тогаш имала само 13 години, а тој 18.

elizabeta-go-izbra-najsiromashniot-princ-za-soprug-17-fakti-za-princot-filip-01.jpg

Принцот Филип постојано е во сенката на кралицата Елизабета, а тие живеат во љубов и хармонија повеќе од 70 години.

Но, кој бил принцот Филип пред да ја сретне кралицата?

Роден е на Крф 1921 година во семејство кое припаѓало на кралскиот клан, но Филип бил далеку од тронот и само имал убава титула – принц на Грција и Данска.

elizabeta-go-izbra-najsiromashniot-princ-za-soprug-17-fakti-za-princot-filip-02.jpg

За жал, семејството потоа било протерано и пронашле засолниште кај роднини во Париз.

Неговите родители се разделиле, а тој завршил кај роднини во Велика Британија, од каде бил испратен во интернат од спартански тип во Лондон.

elizabeta-go-izbra-najsiromashniot-princ-za-soprug-17-fakti-za-princot-filip-04.jpg

Без пари, Филип одлучил да појде на воена академија и во 1939 дури добил титула најдобар кадет.

Но, надвор од колеџот Филип не бил добро момче, тој обожавал луди забави и дружби.

elizabeta-go-izbra-najsiromashniot-princ-za-soprug-17-fakti-za-princot-filip-03.jpg

Кралицата Елизабета го видела Филип на свадба кај нејзините роднини и одлучила еден ден да се омажи за него. Таа тогаш имала само 13 години, а тој 18.

elizabeta-go-izbra-najsiromashniot-princ-za-soprug-17-fakti-za-princot-filip-05.jpg

Нејзините родители не биле воодушевени од изборот, но таа имала силен карактер и без разлика што на Филип му била одземена титулата принц кога ја напуштил Грција, Елизабета го одбрала него.

Во Втората Светска Војна Филип бил меѓу првите на фронтот, се борел храбро и добил многу воени титули, a со Елизабета не се гледале, но тајно разменувале пораки.

Уште 8 факти на следната страна...Би можело да ве интересира:

Козите се качуваат на дрвја, ценкањето е уметност: 15 факти за животот во Мароко Вратите на домовите во Мароко се препознатлив симбол, секоја од нив е уникатна и...
8 факти кои секоја девојка треба да ги знае за своето тело Опседнатост со килограмите, излегување до доцните часови, сончање по цел ден на ...
22 факти за уникатниот начин на живот во Саудиска Арабија и чудните забрани Во продавниците нема гардеробери, освен во некои од најпознатите брендови од Зап...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg