„Нема совршени луѓе, само совршени намери“ - 10 инспиративни цитати на маестралниот Морган Фриман
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


„Нема совршени луѓе, само совршени намери“ - 10 инспиративни цитати на маестралниот Морган Фриман

Авторитативен глас, смирено однесување и извонредна глума се само неколкуте карактеристики поради коишто Морган Фриман се смета за една од најпочитуваните фигури во современото американско кино.

Nema-sovrsheni lugje-samo-sovrsheni-nameri -10-inspirativni-citati-na-maestralniot-Mrogan-Freeman 01 jpg_630x300.jpg

Морган е роден на 1 јуни 1937 година во САД. Уште од најрана возраст покажувал афинитети кон актерството и целата заштеда ја трошел за да гледа филмови во кино. Поради тогашните дискриминации кон црната раса, Морган и неговото семејство биле протерани од својот дом и тој морал да се избори за да живее подобар живот.

Израснат во повеќечлено семејство со ниски приходи, од мали нозе научил да биде борец. Одреден период од животот живеел со својата баба, за подоцна да се врати кај мајка си која го напуштила неговиот татко бидејќи бил алкохоличар. Имал огромна желба да стане воен пилот и се приклучил на воздушните сили, но наместо тоа тој бил преместен во теренските активности како механичар и радарски техничар.

Во 1960 година се преселил во Њујорк каде преку ден непрекинато работел, а пак вечерта посетувал разни аудиции. Дури на свои 50 години глумецот со екстравагантна судбина почнал да добива познати улоги, за да на 67 годишна возраст освои Оскар за неговата глума во филмот „Milion dolar baby“.

Во продолжение ви издвојуваме едни од најдобрите инспиративни совети за живот на Морган Фриман, за тоа како да бидете подобра личност, да се цените, сакате и предизвикувате себеси, а воедно и луѓето околу вас:

„Ние луѓето сме повеќе засегнати „да имаме“ отколку „да бидеме“ “.

Nema-sovrsheni lugje-samo-sovrsheni-nameri -10-inspirativni-citati-na-maestralniot-Mrogan-Freeman 02 jpg_630x300.jpg

„Како го менуваме светот? Со еден случаен чин на љубезност од време на време“.

Nema-sovrsheni lugje-samo-sovrsheni-nameri -10-inspirativni-citati-na-maestralniot-Mrogan-Freeman 03 jpg_630x300.jpg

„Сè додека се чувствувате како жртва, вие сте една од нив“. 

Nema-sovrsheni lugje-samo-sovrsheni-nameri -10-inspirativni-citati-na-maestralniot-Mrogan-Freeman 04 jpg_630x300.jpg 

„Најдобар начин за загарантирана загуба е да се откажеш“.

Nema-sovrsheni lugje-samo-sovrsheni-nameri -10-inspirativni-citati-na-maestralniot-Mrogan-Freeman 05 jpg_630x300.jpg

„Еднаш слушнав еден мудар човек кој рече дека нема совршени луѓе. Само совршени намери“.

Nema-sovrsheni lugje-samo-sovrsheni-nameri -10-inspirativni-citati-na-maestralniot-Mrogan-Freeman 06 jpg_630x300.jpg

„Ако сакате да видите чудо, бидете чудо“.

Nema-sovrsheni lugje-samo-sovrsheni-nameri -10-inspirativni-citati-na-maestralniot-Mrogan-Freeman 07 jpg_630x300.jpg

„Никогаш не дозволувајте гордоста да ви биде водечки принцип. Нека вашите достигнувања зборуваат за вас“.

Nema-sovrsheni lugje-samo-sovrsheni-nameri -10-inspirativni-citati-na-maestralniot-Mrogan-Freeman 08 jpg_630x300.jpg

 „Напаѓањето на лицата со посебни потреби е најнизок степен на моќ кој можам да го замислам“.

Nema-sovrsheni lugje-samo-sovrsheni-nameri -10-inspirativni-citati-na-maestralniot-Mrogan-Freeman 09 jpg_630x300.jpg

„Како ќе се ослободиме од расизмот? Престанете да зборувате за него!“

Nema-sovrsheni lugje-samo-sovrsheni-nameri -10-inspirativni-citati-na-maestralniot-Mrogan-Freeman 10 jpg_630x300.jpg

„Луѓето треба да започнат да размислуваат за пораките што ги испраќаат во филмовите“.

Nema-sovrsheni lugje-samo-sovrsheni-nameri -10-inspirativni-citati-na-maestralniot-Mrogan-Freeman 11 jpg_630x300.jpg

Мила М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Бил 5 години во брак: Факти за Ден Хортон, новото момче на Лејди Гага 37-годишниот сексапилен Ден Хортон го освои срцето на Гага, но кој е всушност то...
Инспиративни цитати за секоја нова мајка и нејзиното тело по породувањето Без оглед како и да се породила, телото на мајката во најголем број случаи веќе ...
„Жената е столб на семејството“: Најдобрите цитати од Грејс Кели Сите ја знаеме како преубавата принцезата од Монако. Таа пред да стапи во брак с...

Спонзорирани линкови: