„Ненасилството е моќно и праведно оружје“ - 7 инспиративни цитати на Мартин Лутер Кинг
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Account Manager 28-02-2020
Менаџер 28-02-2020


„Ненасилството е моќно и праведно оружје“ - 7 инспиративни цитати на Мартин Лутер Кинг

Мартин Лутер Кинг бил познат поборник за граѓанските права, кој во 60-те години на минатиот век се борел за еднаквост на Афроамериканците и подобрување на нивната позиција во САД.

7-inspirativni-citati-na-martin-luter-king-01_copy.jpg

Лутер Кинг бил познат по своите инспиративни говори, а најпознатиот (I have a dream) го одржал во Вашингтон на 28 август, 1963 година. 

Ова се 7 инспиративни цитати на Мартин Лутер Кинг:

„Функцијата на образованието е да нè научи да размислуваме интензивно и критички. Интелигенцијата и создавањето карактери се целите на вистинското образование.“

„Сè што директно влијае врз поединецот, индиректно влијае врз сите заедно. Никогаш нема да станам она што сакам, сè додека ти не станеш она што сакаш. Тоа е меѓусебно поврзаната структура на нашата реалност.“

„Историјата ќе забележи дека најголемата трагедија на овој период на социјална транзиција не била острата реакција на лошите луѓе, туку ужасната тишина на добрите луѓе.“

7 inspirativni citati na Martin Luter King 02

„Најважното прашање во нашите животи е - Што е тоа што го правиме за другите?“

„Никогаш не подлегнувајте на искушението на горчината.“

7 inspirativni citati na Martin Luter King 01

„Ненасилството е моќно и праведно оружје. Тоа е единственото оружје во историјата што сечe без да повреди.“

„Во пеколот е резервирано посебно место за оние кои се неопределени во време на голем морален конфликт.“

Ашера | Црнобело

Би можело да ве интересира:

12 цитати за негативните луѓе „На негативните луѓе драмата им е како кислород. Останете позитивни, ќе им го од...
10 цитати што ќе ве подигнат и во најтешкиот ден од животот Запомнете дека во ред е да побарате помош, во ред е да почнете одново, во ред е ...
Инспиративни цитати за секоја нова мајка и нејзиното тело по породувањето Без оглед како и да се породила, телото на мајката во најголем број случаи веќе ...

Најчитани неделава