„Понекогаш, среќните спомени болат најмногу“ – 10 моќни цитати за болката
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


„Понекогаш, среќните спомени болат најмногу“ – 10 моќни цитати за болката

Речиси сите ја знаеме приказната за таткото кој на смртната постела му оставил 2 кутивчиња, едно црно и едно бело, на својот син.

10-mokjni-citati-za-bolkata-01.jpg

Му оставил аманет дека белото кутивче треба да го отвори кога ќе му биде најтешко. А црното кога ќе се чувствува најубаво.

Секако момчето се соочило со двете ситуации. Тогаш кога се чувствуваш најсреќно и тогаш кога си на дното. Отворајќи ги двете кутивчиња во различни околности, открил дека во нив се крие истата запишана порака: „И ова ќе помине“.

За сите кои се соочуваат со болка поради различни причини во животот, прочитајте ги овие 10 моќни цитати и не заборавајте – „Што и да е - ќе помине“:

Ако треба да повредите други луѓе за да се чувствувате моќно тогаш вие сте исклучително слаба личност.

Понекогаш работите што најмногу болат нè учат на најдобрите лекции.

Ништо не боли повеќе отколку разочарувањето од личноста за која мислевте дека никогаш нема да ве повреди.

Понекогаш, среќните спомени болат најмногу.

А што може поетот да создаде доколку не чувствува болка? Болката е подеднакво важна како и машината за пишување.

10-mokjni-citati-za-bolkata-02.jpg

Бидете меки. Не дозволувајте светот да ве направи тврди. Не дозволувајте болката да ве натера да мразите. Не дозволувајте горчината да ви ја украде сласта. Бидете горди на тоа што и понатаму верувате дека светот е прекрасно место, дури и кога остатокот од светот не се согласува со вас.

Болката е неизбежна, страдањето го одбираме самите.

Одредена доза на страдање е неопходен дел од животот – без тоа, не може да се роди сочувство во нас.

Ништо добро не се појавува на овој свет без одредена количина болка, фрустрација и страдање. Ова е дел од природата на нештата.

Не треба да се чувствуваме виновни кога чувствуваме болка. Боли и само треба да признаете дека боли. Но, во реалноста, дури и среде силната болка, можете да почувствувате нежност и внимание на луѓето кои се грижат за вас.

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Кога телата ќе се допрат, тоа е само прелевање на чашата“ - Најубавите љубовни цитати на Пауло Коел... Можеби го обожавате, можеби го мразите, но едно е сигурно – Пауло Коелјо се вбро...
Држи ја главата исправено и кога светот се руши: 15 древни индиски мудрости Старите земји како што е и Индија својата култура и традиција ги граделе со миле...
Во Кина се изнајмуваат панди за милион долари: 30 неверојатни факти Ако мислите дека извонредни работи се случуваат во светот денес, прочитајте ги о...

Спонзорирани линкови:

Најчитани неделава