17 причини зошто Холандија е совршена земја за живот

Во супермаркетите има знаци кои ги предупредуваат луѓето прво да направат избор што ќе земат, а дури потоа да ја отворат вратата од фрижидерот. Добра идеја и за кај нас, нели?

17-prichini-zoshto-holandija-e-sovrshena-zemja-za-zhivot-01.jpg

Холандија можеби е мала земја, но е светски позната. Кога ќе се спомене веднаш помислуваме на недогледни полиња лалиња, на ветерници, на дрвени чевлички и илјадници велосипеди.

Како изгледа животот во оваа европска земја, низ фотографии:

Може да видите вакви живописни градби.

17-prichini-zoshto-holandija-e-sovrshena-zemja-za-zhivot-02.jpg

Еден обичен паркинг за велосипеди во Холандија изгледа вака:

17-prichini-zoshto-holandija-e-sovrshena-zemja-za-zhivot-03.jpeg

Има спектакуларни графити.

17-prichini-zoshto-holandija-e-sovrshena-zemja-za-zhivot-04.jpeg

Корпи за отпадоци специјално поставени за велосипедистите да можат да го фрлат отпадокот без да застануваат.

17-prichini-zoshto-holandija-e-sovrshena-zemja-za-zhivot-05.jpg

Има уникатни скулптури.

17-prichini-zoshto-holandija-e-sovrshena-zemja-za-zhivot-06.jpeg

Имаат препознатлив сино-бел порцелан.

17-prichini-zoshto-holandija-e-sovrshena-zemja-za-zhivot-07.jpeg

Знаци кои ви кажуваат колку калории ќе согорите ако одите со велосипед.

17-prichini-zoshto-holandija-e-sovrshena-zemja-za-zhivot-08.jpg

Може да наидете на корпа за отпадоци со „чевли“ – шармантно и уникатно.

17-prichini-zoshto-holandija-e-sovrshena-zemja-za-zhivot-09.jpg

Во Холандија средбата со чапја на градска улица, во близина на вода, е вообичаена глетка.

17-prichini-zoshto-holandija-e-sovrshena-zemja-za-zhivot-10.jpg

Уште 8 причини на следната страна...Би можело да ве интересира:

Kaко изгледа животот на сибирското племе каде не постојат разводи? Жените без проблем ги завршуваат „машките“ обврски, разводите практично не посто...
Свекрвата може да ѝ даде ново име на снаата и уште 9 факти за животот во Јужна Африка Локалците се шетаат многу често со влечки, а понекогаш и боси – тие не се грижат...
Страдал од „синдром на врколак“, го третирале како животно – потресната приказна на мажот кој е инсп... Поради густите влакна на целото тело, Петрус Гонсалвус, но и неговите деца, биле...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg