Дечкото ѝ исчезна на море, ќерката ѝ приреди пекол, а со децении се бореше со ракот – Факти за Оливија Њутн-Џон

Додека се борела со ракот, сопругот ја изневерил, а морала да ѝ помогне и на ќерката која страдала од депресија и анорексија. Животот на Оливија Њутн-Џон беше исполнет со голем број трагедии и падови. Со што сѐ мораше да се избори култната актерка и пејачка, која на 8-ми август 2022 почина на 73-годишна возраст?

dechkoto-i-ischezna-na-more-kjerkata-i-priredi-pekol-a-so-decenii-se-boreshe-so-rakot-fakti-za-olivija-njutn-djon-01.jpg

По долга борба со ракот на дојка, актерката која стана славна по улогата на Сенди во култниот филм „Брилијантин“, Оливија Њутн-Џон почина на 73-годишна возраст.

Ќе остане запаметена како извонредна актерка и пејачка, но и како активист кој посвети долги години за собирање средства наменети за истражување и наоѓање лек против ракот.

Оливија била родена во Кембриџ во 1948-ма година година, а татко ѝ бил талентиран оперски пејач.

На возраст од 6 години Оливија со семејството се преселила во Автралија каде татко ѝ работел како декан на музичка академија. Пет години подоцна, нејзините родители се развеле, а Оливија нашла утеха во музиката.

dechkoto-i-ischezna-na-more-kjerkata-i-priredi-pekol-a-so-decenii-se-boreshe-so-rakot-fakti-za-olivija-njutn-djon-01_06.jpg

На 15 години победила во шоу за таленти, а главната награда била патување во Велика Британија.

За време на патувањето во Велика Британија, Оливија одлучила дека сака да остане да живее таму заедно со мајка ѝ, но и да продолжи да се занимава со музика.

Во 1974-та година, Оливија настапи на Евровизија, каде ја претставуваше Англија со песната Long Live Love. Го освоила 4-тото место, иако таа година настапуваа и легендарните ABBA со хитот Waterloo.

Следната година заедно со нејзиниот менаџер Ли Крамер, се пресели во САД, каде во 1978-ма година ќе ја добие улогата во „Брилијантин“, заедно со Џон Траволта.

Улогата на Сенди, освен што ѝ донесе огромна слава, Оливија од британската кралица Елизабета Втора доби и Орден за заслуги во културата, а доби и своја ѕвезда на Булеварот на славните во Холивуд.

dechkoto-i-ischezna-na-more-kjerkata-i-priredi-pekol-a-so-decenii-se-boreshe-so-rakot-fakti-za-olivija-njutn-djon-01_07.jpg

Во 1984-та година, по 4 години врска Оливија стапи во брак со танчарот Мат Латанци, кој бил 11 години помлад од неа и со кого се запознала за време на снимањето на филмот „Ксанаду“. Од бракот со него, Оливија ќе ја добие ќерката Клое Роуз Латанци.

dechkoto-i-ischezna-na-more-kjerkata-i-priredi-pekol-a-so-decenii-se-boreshe-so-rakot-fakti-za-olivija-njutn-djon-01_01.jpg

За време на бременоста Оливија се соочила со сериозни проблеми, па дури ѝ рекле дека постои можност да го загуби бебето, по што направила пакт со Бог:

„Си легнав во кревет и му се молев на Бог да ја спаси и се зареков дека секоја вечер пред спиење ќе ја кажувам молитвата и тоа го правев“ – рече неодамна Оливија.

dechkoto-i-ischezna-na-more-kjerkata-i-priredi-pekol-a-so-decenii-se-boreshe-so-rakot-fakti-za-olivija-njutn-djon-01_04.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Се „нафрлил“ врз неа по првата средба, сакала да ја откаже свадбата - Помалку познати детали од врск... Се запознале кога таа имала само 16 години, а нејзината сестра рекла дека не би ...
„Не си легнувајте гневни, останете будни и расправајте се“ – смешни цитати за бракот во кои сигурно ... По третиот неуспешен брак, американскиот пејач Род Стјуарт изјави: „Наместо повт...
Шлаканицата на Бата била вистинска, снимале со камера голема колку плакар – детали за снимањето на л... Маестралната комедија „Ко то тамо пева“ напишана од раката на извонредниот сцена...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg