Ја натерале да се омажи за да не остане сама, позната е и по тоа што „не старее“ и на 70 години – Факти за Вера Ванг

Татко ѝ не ѝ дозволил да студира мода и дизајн, дури на 40 години одлучила што сака да работи, а славата ја стекнала благодарение на сопругот со кого се разведе по 23 години брак – факти за модната дизјанерка што не старее Вера Ванг.

ja-naterale-da-se-omazhi-za-da-ne-ostane-sama-se-razvela-od-soprugot-shto-ja-napravi-slavna-fakti-za-vera-vang-01.jpg

Позната е како модната дизајнерка што никогаш не старее. Во осмата деценија од животот Вера Ванг привлекува внимание како со сопствените модни креации, така и заради младешкиот изглед, па речиси никој не може да верува дека таа има 73 години.

ja-naterale-da-se-omazhi-za-da-ne-ostane-sama-se-razvela-od-soprugot-shto-ja-napravi-slavna-fakti-za-vera-vang-09.jpg

Модната дизјанерка со децении наназад важи за моден авторитет, а интересно е тоа што дури на 40 години одлучила со што навистина сакала да се занимава во животот.

Во продолжение неколку интересни факти за модната дизајнерка што можеби не сте ги знаеле:

Вера е родена во 1947-ма година во Њујорк. Мајка ѝ работела како преведувач во Обединетите Нации, а нејзиниот татко имал сопствена медицинска компанија.

ja-naterale-da-se-omazhi-za-da-ne-ostane-sama-se-razvela-od-soprugot-shto-ja-napravi-slavna-fakti-za-vera-vang-02.jpg

На 8-годишна возраст Вера почнала да се занимава со уметничко лизгање и долго време верувала дека ќе се занимава со спорт сѐ додека во 1968-ма година не била одбиена од олимпискиот тим на САД, по што таа решила драматично да го промени животот.

ja-naterale-da-se-omazhi-za-da-ne-ostane-sama-se-razvela-od-soprugot-shto-ja-napravi-slavna-fakti-za-vera-vang-03.jpg

Додека била мала се сеќава дека мајка ѝ знаела да ги импресионира другите со својата облека, па така за време на универзитетското образование Вера сакала да биде што е можно поблиску до светот на модата и почнала да работи како продавачка во бутик и така две лета работела во продавница на Yves Saint Laurent.

ja-naterale-da-se-omazhi-za-da-ne-ostane-sama-se-razvela-od-soprugot-shto-ja-napravi-slavna-fakti-za-vera-vang-05.jpg

Во една прилика, таа откри дека сакала да студира мода и дизајн, но нејзиниот татко одбил да ѝ даде пари за тие студии затоа што не верувал дека таа нeкогаш ќе најде работа со таа диплома.

ja-naterale-da-se-omazhi-za-da-ne-ostane-sama-se-razvela-od-soprugot-shto-ja-napravi-slavna-fakti-za-vera-vang-04.jpg

Откако се стекнала со диплома од областа на историјата на уметноста, Вера почнала да работи во магазинот Vogue. На возраст од само 23 години таа била една од најмладите уредници на списанието, а потоа кога сметала дека постигнала сѐ што може да постигне, ѝ отворила простор на Ана Винтур, жената што денес е синоним за Vogue.

ja-naterale-da-se-omazhi-za-da-ne-ostane-sama-se-razvela-od-soprugot-shto-ja-napravi-slavna-fakti-za-vera-vang-06.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Се „нафрлил“ врз неа по првата средба, сакала да ја откаже свадбата - Помалку познати детали од врск... Се запознале кога таа имала само 16 години, а нејзината сестра рекла дека не би ...
„Не си легнувајте гневни, останете будни и расправајте се“ – смешни цитати за бракот во кои сигурно ... По третиот неуспешен брак, американскиот пејач Род Стјуарт изјави: „Наместо повт...
Мажите користат шминка и уште 7 факти за животот во Кина што ќе ве изненадат Кинезите ја перат долната облека само на рака, а бидејќи чорапите ги сметаат за ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg