Тажната љубовна приказна на ќерката на Султан Сулејман и Хурем – Човекот што го сакала морал да ја гледа како се мажи за друг

Хурем го натерала Сулејман да го сослуша барањето на младиот архитект кој бил вљубен во нивната ќерка, но владетелот одлучил таа да склопи политички брак со владетел. Архитектот во име на љубовта кон младата принцеза ќе изгради една од најубавите џамии во Истанбул.

tazhnata-ljubovna-prikazna-na-kjerkata-na-sultan-sulejman-i-hurem-bila-vljubena-vo-drug-chovek-koga-tatko-i-i-naredil-da-se-omazhi-01.jpg

Султанот Сулејман бил пресреќен кога по толку многу синови, Хурем му подарила ќерка. Веднаш одлучиле младата султанка да го носи името Михримах, што значи Сонце и Месечина, а било избрано од страна на мајката на Султанот.

За младата принцеза, која била единствена ќерка на Сулејман Величествениот денес се врзуваат голем број легенди, а една од нив е и онаа за нејзината забранета љубов со познатиот турски архитект Мимар Синан.

Во продолжение проследете ја нивната тажна љубовна приказна:

По походот на Турција над Унгарија, Мимар и Михримах се сретнале во кралскиот двор. Младиот архитект во тој период уживал голем углед на дворот затоа што со многу голема брзина и способност успеал да го изгради мостот на реката Прут. 

tazhnata-ljubovna-prikazna-na-kjerkata-na-sultan-sulejman-i-hurem-bila-vljubena-vo-drug-chovek-koga-tatko-i-i-naredil-da-se-omazhi-02.jpg

Михримах од него побарала тој да ја изгради џамијата на Ускудар, на азискиот дел од Истанбул, а младиот архитект кој бил вљубен во убавата султанка веднаш почнал да ја исполнува нејзината желба. 

tazhnata-ljubovna-prikazna-na-kjerkata-na-sultan-sulejman-i-hurem-bila-vljubena-vo-drug-chovek-koga-tatko-i-i-naredil-da-se-omazhi-10.jpg

Се смета дека оваа џамија и до ден денес е една од најубавите џамии во Истанбул, во која Мимар ја отсликал својата љубов и своите емоции за младата принцеза. 

tazhnata-ljubovna-prikazna-na-kjerkata-na-sultan-sulejman-i-hurem-bila-vljubena-vo-drug-chovek-koga-tatko-i-i-naredil-da-se-omazhi-07.jpg

Во периодот кога бил во Бурса каде ги контролирал градежните работи, архитектот собрал храброст и застанал пред Султанот со желба да му дозволи да се ожени за неговата ќерка. 

tazhnata-ljubovna-prikazna-na-kjerkata-na-sultan-sulejman-i-hurem-bila-vljubena-vo-drug-chovek-koga-tatko-i-i-naredil-da-se-omazhi-11.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Му била прва братучетка, не можела да му прости што зел втора жена – Факти за првата сопруга на Сада... За првата сопруга на Садам Хусеин некои велат дека била подеднакво сурова како н...
Жените си ги разменувале со пријателите, јаделе супа од крв: Факти за Чукчите Мажите оделе кај своите пријатели за да си ги разменат жените, децата се сметале...
Ја изневерувал јавно, нејзините разголени фотки ги продал во порно списанија – Како Аристотел Оназис... Сите знаат дека нивниот брак бил од интерес, а грчкиот магнат Аристотел Оназис ј...
Најголема љубов му била битолчанката Елени, имал 8 посвоени деца - Факти за Мустафа Кемал Ататурк „Поминаа многу години, сè уште чекам да слушнам од тебе. Ако некогаш го добиеш м...
Се обидел да се самоубие неколкупати, го поврзувале со мафијата - Животната приказна на Френк Синатр... Никој не верувал дека ќе остане жив по раѓањето, избегнал да оди во војска зарад...
Под дејство на дрога пробал да ја задави сопругата, одгриза глава на лилјак на концерт: Факти за ска... Иако за многумина е мошне талентиран музичар и личноста која ја измислила хеви м...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg