За да ви биде појасно зошто децата треба да седат во седишта во автомобил
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Giro prodavac 22-04-2019
Столар 22-04-2019


За да ви биде појасно зошто децата треба да седат во седишта во автомобил

Колку пати досега сте се насмеале кога некој ќе ви каже дека детето без изговор мора секојпат да седи во специјално седиште за во автомобил, дури и да одите до најблискиот маркет? И не, не затоа што ќе платите казна, туку затоа што потенцијално му го спасувате животот.

za-da-vi-bide-pojasno-zosto-decata-treba-da-sedat-vo-sedista-vo-avtomobil-001.jpg

Една мајка на Фејсбук ја сподели оваа фотка со објаснување:

za-da-vi-bide-pojasno-zosto-decata-treba-da-sedat-vo-sedista-vo-avtomobil-1.jpg

„Еве зошто треба да ги седнувате децата во седишта и да ги врзувате правилно. Дури иако плачат дека ремените ги стегаат. Дури и ако се жалат дека појасот околу стомачето им пречи.

Застанавме по млеко вчера, на пат накај дома. Бевме на неколку минути од дома. Некој помина на црвено и се удри во нас.

Никогаш не мислите дека ќе ви се случи токму на вас.

Моите деца поминаа без гребаница, но докторите ми рекоа дека ќе било многу поразлично ако не сум одвоела 2 минути за да ги врзам правилно.

Сè ќе биде во ред, децата се во ред, останатото може да се замени.“

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Како да се грижите за своето ментално здравје? (фото) Постојано сме во трка по нови цели, постојано сме растргнати на сите страни, нè ...
Астро ќоше: Дали животот ви е тежок, скап или убав? Секој знае да се пожали од животот во одреден момент, но ако ги поделиме хороско...
7 работи кои не можеме да ги купиме со пари, а се повеќе од потребни Кога некој ви зборува за среќа, што прво ви паѓа на ум? Сигурно во топ 3-те рабо...