Фотка од 70-тите години е вирален хит: „Сите се витки, нема пластични, а нема ниту лежалки и чадори“

Во минатото се знаело, на плажа се оди со пешкир и костим за капење и ништо друго. Обидете се да ја воочите разликата меѓу оваа фотографија од плажа и она што вообичаено се случува денес.

fotka-od-70-tite-kruzhi-na-fejsbuk-site-se-vitki-nema-plastichni-a-nema-nitu-lezhalki-i-chadori-01.jpg

На Фејсбук групата „Стари скопјани“, корисник објави фотографија од една од југословенските плажи во 70-тите години, која стана вирален хит:

„Плажа 1970 година. Нема дебели, тетовирани, пластични итн... Нема ниту лежалки, чадори за сонце, очила за сонце и разни кремови. Луѓето разговараат затоа што нема мобилни телефони, а нема ниту бели линии на небото. Па ништо нема...“

🟠 Plaža 1970 godine. Nema debelih, tetoviranih, plastičnih itd.. 🔴 Nema ni ležaljki, suncobrana, sunčanih cvikera i...

Posted by CEGEVARA on Thursday, July 21, 2022

Се сеќавате ли на ова време?

Подобро ли било некогаш во тоа време или сега се живее подобро, кога за на плажа треба да одвоите пари за лежалка, за пијачка, храна, не смеете да помислите да излезете без заштитен фактор, а со нас носиме и по неколку пешкири... Што мислите?

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Ретро фотка од плажата Градиште во 60-тите години: На одмор со шатори и спиење под отворено небо Како се одело на одмор во минатото? Како изгледал летниот одмор на нашите баби и...
Најубавата плажа на Закинтос претворена во депонија: „Што ве тера да ја уништите?“ „Грчко лето 2022...“ – стои во описот на фотката која Грк ја објави од Navagio п...
Фотографија од лицето и вратот на 92-годишна баба е доказ зошто мора да користиме крем со заштитен ф... Фотографија објавена во списание за дерматологија ќе ве натера уште веднаш да ст...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg