Вистини што луѓето не сакаат (а мораат) да ги слушнат

Колку повеќе барате луѓето да ве почитуваат, толку повеќе ќе ве гледаат „одозгора“ - ова е само една од шесте вистини кои луѓето не сакаат да ги слушнат. А треба...

vistini-shto-lugjeto-ne-sakaat-a-moraat-da-gi-slushnat-01.jpg

Понекогаш е тешко да се слушне и да се прифати вистината. Така го губиме чувството на илузија дека работите се под контрола, или дека се одвиваат како што сакаме.

Но, во реалноста работите не се секогаш розови и затоа ви треба некој што ќе ви ги каже работите в лице, иако не сакате да ги слушнете (или знаете).

Ова се неколку вистини коишто луѓето не сакаат, а сепак мораат да ги слушнат:

Луѓето ќе ве третираат подобро ако се грижите за вашиот физички изглед.

Делува површно, но, да, физичкиот изглед и впечатокот што го оставате е важен.

Ако се однесувате како да не ви е гајле што мислат другите за вас, тогаш ќе почнете навистина да се запуштате и да ја покажувате најлошата верзија од себе во јавноста.

Запомнете, не се грижите за себе за да оставите впечаток кај другите, туку се грижите за себе и својот изглед поради себе.

Луѓето ќе инвестираат во вас дури откако ќе станете успешни.

Во светот постојат милиони талентирани млади луѓе, па оние коишто поседуваат пари се пребирливи за тоа каде ќе ги вложат своите пари.

Не се молете да се случи чудо за да успеете, туку работете напорно и фокусирано за да стигнете до целта.

Луѓето ќе почнат да ви веруваат повеќе дури откако ќе станете поодговорни за себе, но и за своите пари.

Многу луѓе бараат пари наместо да бараат вработување и начин за да заработат.

Не глумете жртва - тоа може да ви „помине“ еднаш, но нема да можете цел живот да се „вадите“ на исти финти и стари приказни.

Покажете иницијатива, создадете круг на талентирани и вредни луѓе со кои ќе работите и со кои ќе се мотивирате едни со други.

vistini-shto-lugjeto-ne-sakaat-a-moraat-da-gi-slushnat-02.jpg

Луѓето ќе почнат да ве почитуваат кога ќе престанете да барате нивна почит.

Наместо тоа, почнете да се фокусирате на својот живот, кариера, успех, лично и семејно задоволство.

Престанете да правите работи со кои се надевате дека ќе ги импресионирате другите - правете работи поради кои ќе бидете благодарни самите на себе во иднина.

Колку повеќе барате луѓето да ве почитуваат, толку повеќе ќе ве гледаат „одозгора“.

Среќните луѓе сакаат да се дружат со други среќни луѓе.

Ако изгледате депресивно, луто, несреќно, со сомнеж или тага во погледот, никогаш нема да привлечете позитивни луѓе.

Затоа, не излегувајте без насмевка на лицето, а ако имате проблеми кои ве прават нерасположени, пробајте да ги решите, сами или со помош на блиските.

Не се вложувајте во безнадежни нешта - врски, пријателства, деловни проекти.

Жртвувајте се само за работи кои се важни, кои ќе ви донесат успех, напредок, награда во животот...

Извор

Би можело да ве интересира:

9 работи од кои треба да се откажете (за да живеете среќно) Откажете се од навиката судот на другите луѓе да ви диктира како да се однесуват...
8 работи што секој татко мора да ѝ ги каже на својата ќерка „Се гордеам со тебе“, „Секогаш дели го тоа што го имаш“ - Кои работи секој ...
25 работи за животот што посакувам да ги знаев пред 10 години Парите не се важни – точно дека ви се потребни, но не се најважната работа во св...
12 работи за кои жените веќе немаат нерви кога ќе наполнат 30 години Лоша храна и пијалаци – ако во 20-тите се трпеле евтини јадења и пијалаци, по 30...
8 сурови вистини од кои ќе научите многу за животот Ако не се борите за тоа што го сакате, не треба да плачете за тоа што ќе го изгу...
13 фото-докази дека на некои луѓе сè во животот мора да им е како под конец Јаткасти плодови идеално подредени во посебна тегла, јајца наредени според нијан...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg