Како да си ја вратите енергијата за време на зимските ладни денови?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Чувар 22-07-2019
Sales Assistant 22-07-2019


Како да си ја вратите енергијата за време на зимските ладни денови?

По празничниот период и во зимските ладни денови, дефинитивно ни е потребно нешто со чија помош ќе успееме да ја вратиме и обновиме енергијата.

kako da ja vratite energijata za vreme na zimskite ladni denovi-01.jpg

Некои живи суштества ја имаат среќата да хибернираат во ваквите ладни денови и ноќи, но ние луѓето, сепак, мораме да продолжиме со секојдневните активности.

Ако и вие се чувствувате немоќно, стресно и тажно поради кратките денови и студот, не грижете се, „маката“ ја делите со уште илјадници и илјадници други луѓе.

kako da ja vratite energijata za vreme na zimskite ladni denovi-02.jpg

Најважно од сè е да не се предадете на меланхолијата, туку да продолжите, колку што можете, да се социјализирате. И секако, грижете се и за физичкото здравје.

Редовно вежбајте

Физичката активност ослободува ендорфин, кој имаат ефект врз подобрување на расположението. Вклучете се во некој зимски спорт. Дружењето со другите ќе ве направи посреќни и порасположени и што е најважно, мотивирани.

Излегувајте на дневна светлина

Деновите се кратки, но тоа не значи дека не можете да ги искористите за да излезете на дневна светлина. Природната светлина, особено ако пробива и по некој сончев зрак, ќе ја поттикне вашата енергија и ќе ве направи порасположени за секојдневните активности.

kako da ja vratite energijata za vreme na zimskite ladni denovi-03.jpg

Избегнувајте лоша храна

Вашата омилена зимска храна е преполна со масти и шеќери, но колку и да е надвор ладно, тмурно и сакате само да седите дома и да јадете, треба да ги негувате истите здрави навики како и во останатиот дел од годината.

kako-da-ja-vratite-energijata-za-vreme-na-zimskite-ladni-denovi-003.jpg

Пешачете

Пешачењето ќе ви го подобри крвотокот и крвниот притисок и ќе ве исполни со доволно енергија за до крајот на денот.

Избегнувајте алкохол

Консумирајте го во разумни дози. Ограничете се на една до две чаши зависно од настанот. Можеби мислите дека ве орасположува, но ако претерате, ефектот е сосема спротивен.

kako-da-ja-vratite-energijata-za-vreme-na-zimskite-ladni-denovi-04.jpg

Е. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

До колку години вашиот живот треба да биде „ставен во ред“? Некои луѓе се жалат дека љубовниот живот им е катастрофа, други ја мразат својат...
Страв од готвење и нови јадења: Чудни фобии од храна кои ги имаат луѓе... Постојат различни типови на фобии, односно стравови од нешто кои луѓето ги имаат...
15 активности кои ќе ви помогнат да си го подобрите животот и да се чу... Што и да ви се случува во животот, колку и да сте зафатени или паметот да ви е н...