Опасен тренд: Луѓе горат на сонце за да добијат привремени тетоважи
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Опасен тренд: Луѓе горат на сонце за да добијат привремени тетоважи

Бизарните трендови не се реткост во светот, но овој е многу опасен по здравјето на луѓето.

opasen-trend-lugje-gorat-na-sonce-za-da-dobijat-privremeni-tetovazhi-01.jpg

Во денешно време луѓе понекогаш прават навистина „глупави“ работи, а овој тренд е една од нив.

Тие нанесуваат млеко за сончање во облик како што сакаат да имаат тетоважа, а за да ја добијат понекогаш ставаат со ханзапласти или некој предмет, а оставаат останатиот дел од телото да им изгори од сонце.

opasen-trend-lugje-gorat-na-sonce-za-da-dobijat-privremeni-tetovazhi-02.jpg

На овој начин „тетоважата“ останува бела, а другиот дел од кожата им има црвена нијанса или чоколаден тен.

Некогаш овие тетоважи може да настанат случајно поради некое парче облека на пример што го носите на себе, но, за жал, постојат и луѓе кои намерно си ги прават.

Ова е ужасно лоша идеја и трендот е многу опасен и недоговорен, велат дерматолозите.

Интензивните зраци од сонцето ја оштетуваат кожата и се опасни дури и по животот бидејќи ви ја зголемуваат шансата за развој на рак на кожа.

Како изгледаат овие привремени тетоважи:

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Луѓе кои имаат обични професии, а може да работат како модели (фото) Дали некогаш сте сретнале некој вработен кој ви го привлекол вниманието со својо...
9 луѓе со супермоќи кои ниту науката не може да ги објасни Запознајте ги мажот што не чувствува болка, мажот што јаде метал, жената мегафон...
Тренд во светот: Црни новогодишни елки (фото) Новиот тренд е совршен за луѓето на кои им здодеаја зелените елки. Сепак, многум...