10 богати луѓе од минатото што ги засенуваат модерните милијардери
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 29-03-2020
ВОЗАЧИ 27-03-2020


10 богати луѓе од минатото што ги засенуваат модерните милијардери

Николај Александрович: 300 милијарди долари

Богатството на Николај Александрович е пресметано на 300 милијарди долари. Неговиот личен приход доаѓал од земјиштето што го поседувал и од акциите во индустрискиот сектор.

Откако црквата го прогласи за светец, може да се каже дека тој е најбогатиот светец во историјата.

bogati-lugje-od-minatoto-shto-gi-zasenuvaat-modernite-milijarderi-08.jpg

Ендру Карниџ: 310 милијарди долари

Ендру бил неверојатно богат и моќен бизнисмен и се прославил во средината на 19-тиот век. Ендру бил роден во Шкотска во многу сиромашно семејство, а се преселил во САД кон крајот на 1840-тите.

После неколку успешни инвестиции, тој ја основал неговата компанија U.S. Steel што му донела најголем дел од богатството.

bogati-lugje-od-minatoto-shto-gi-zasenuvaat-modernite-milijarderi-09.jpg

Џон Рокфелер: 340 милијарди долари

Дури и денес, богатството на Рокфелер е едно од најголемите. Џон бил роден во 1839-та година во Њујорк и е еден од основачите на Standard Oil. Рокфелер бил и филантроп и основал два колеџи.

Умрел во 1937-ма година на 97-годишна возраст.

bogati-lugje-od-minatoto-shto-gi-zasenuvaat-modernite-milijarderi-10.jpg

Манса Муса: 400 милијарди

Најбогатиот човек на сите времиња е Манса Муса, или Муса I. Додека владеел со Мали, неговото богатство изнесувало денешни 400 милијарди долари.

Муса бил роден во 1280-та година и до 1337-ма живеел како секој обичен религиозен муслиман. Низ Африка изградил многу образовни центри и џамии.

bogati-lugje-od-minatoto-shto-gi-zasenuvaat-modernite-milijarderi-11.jpg

Спирова С. | ЦрнобелоБи можело да ве интересира:

Луѓе кои имаат обични професии, а може да работат како модели (фото) Дали некогаш сте сретнале некој вработен кој ви го привлекол вниманието со својо...
9 луѓе со супермоќи кои ниту науката не може да ги објасни Запознајте ги мажот што не чувствува болка, мажот што јаде метал, жената мегафон...
Луѓе кои не личат на возраста - ќе погодите ли колку години имаат? Генетските предиспозиции знаат да направат чуда. Познавате ли некоја навистина м...

Спонзорирани линкови: