10 богати луѓе од минатото што ги засенуваат модерните милијардери
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 10-07-2020


10 богати луѓе од минатото што ги засенуваат модерните милијардери

Можеби ви изгледа како Бил Гејтс или Ворен Бафет да се најбогатите луѓе што чекореле на Земјата. Но, дали некогаш сте помислиле на богатството на Александар, Џингис Кан, кралот Соломон или египетските фараони?

bogati-lugje-od-minatoto-shto-gi-zasenuvaat-modernite-milijarderi-01.jpg

Всушност, богатството на модерните милијардери е ништо во споредба со богатството на овие луѓе.

Па, погледнете кои се најбогатите луѓе на сите времиња:

Корнелиус Вандербилт: 185 милијарди долари

Корнелиус е еден од најпознатите бизнисмени од историјата на САД. Го стекнал богатството градејќи пруги во 1800-тите. Во неговите најуспешни години, неговото богатство изнесувало речиси 185 милијарди долари.

bogati-lugje-od-minatoto-shto-gi-zasenuvaat-modernite-milijarderi-02.jpg

Хенри Форд: 199 милијарди долари

Хенри Форд имал богатство од речиси 200 милијарди долари. Тој не само што направил револуција во автомобилската индустрија, туку бил и пионер во бизнисот и индустријата.

Тој им давал повисоки плати на своите работници и ја развил лентата за склопување. Токму ова му овозможило да произведува скапи автомобили и да ги направи достапни за речиси секого.

bogati-lugje-od-minatoto-shto-gi-zasenuvaat-modernite-milijarderi-03.jpg

Муамар Гадафи: 200 милијарди долари

Се верува дека Гадафи стекнал богатство од 200 милијарди долари за време на неговото 42-годишно владеење. Гадафи бил навистина контроверзен политичар и владетел, но направил неколку работи за неговата држава.

На пример, тој направил голема река која сега ги снабдува напуштените делови во Либија. Според некои експерти, ова е најголемиот проект за наводнување во историјата на човештвото.

bogati-lugje-od-minatoto-shto-gi-zasenuvaat-modernite-milijarderi-04.jpg

Вилијам I: 209-229 милијарди долари

Вилијам бил првиот крал на Англија после инвазијата на Норманите во 1066-та година. Неговото владеење ставило големи последици - тој го направил обединетото Англиско кралство, ја создал војската и почнал да ја гради камената тврдина.

bogati-lugje-od-minatoto-shto-gi-zasenuvaat-modernite-milijarderi-05.jpg

Џејкоб Фугер: 221 милијарда долари

Џејкоб можеби не е познат колку другите на оваа листа но дефинитивно бил богат колку нив. Благодарение на банкарството и неговите вештини за трговија, тој заработил околу 220 милијарди долари.

Бил роден во 1459-та година во Германија и најголем де од богатството стекнал продавајќи текстил во Италија.

bogati-lugje-od-minatoto-shto-gi-zasenuvaat-modernite-milijarderi-06.jpg

Мир Осман Али Кан: 230 милијарди долари

Ова е еден од најбогатите мажи што постоеле кога било. По смртта на неговиот татко во 1911-та година, тој станал владетел на Хајдербад и останал на врвот 37 години.

Помогнал во развојот на образованието, електричната енергија и патиштата во областа.

bogati-lugje-od-minatoto-shto-gi-zasenuvaat-modernite-milijarderi-07.jpg

Погледнете ги останатите милијардери на следната страница...Би можело да ве интересира:

Луѓе кои имаат обични професии, а може да работат како модели (фото) Дали некогаш сте сретнале некој вработен кој ви го привлекол вниманието со својо...
9 луѓе со супермоќи кои ниту науката не може да ги објасни Запознајте ги мажот што не чувствува болка, мажот што јаде метал, жената мегафон...
Луѓе кои не личат на возраста - ќе погодите ли колку години имаат? Генетските предиспозиции знаат да направат чуда. Познавате ли некоја навистина м...