12 правила на урбаниот јавен превоз кои задолжително треба да ги знаете
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Фризеркa 29-09-2020
Forum Manager 29-09-2020


12 правила на урбаниот јавен превоз кои задолжително треба да ги знаете

Уште од дамнешни времиња, па сѐ досега, луѓето обожаваат да патуваат истражувајќи разни народни обичаи, обележја, културни вредности, убавини...

13-pravila-na-urbaniot-javen-prevoz-koi-zadolzhitelno-treba-da-gi-znaete-01.jpg

За разлика од нас, огромен број светски метрополи располагаат со најразновиден јавен превоз.

Подземни железници, трамваи, автобуси, тролејбуси, возови.. Не е ни чудо што луѓето сѐ помалку ги вадат своите автомобили од гаражите.

Точноста, беспрекорноста и брзината на овие видови јавни превози со сигурност придонесуваат кон подоброто функционирање и растеретеноста на градот.

Жителите на своите градови повеќе од одлично ги знаат и почитуваат поставените правила при јавниот транспорт, но дали и вие?

Можеби патувате доволно често за да мислите дека знаете сè и не постои шанса да погрешите, па зошто да не се тестирате?

Во продолжение ви наведуваме 12 правила на јавниот превоз кои задожително треба да ги знаете и почитувате (кај нас и во другите земји):

1. Првото и основно правило е качувањето

Секако, откако претходно ќе купите билет.  Купувањето можете да го направите онлајн или пак на лице место, но во ниеден случај не одлучувајте да се „шлепате“.

Во спротивно, следуваат казни.  

Исто така, кога се качувате во автобус, метро, трамвај, воз или друго превозно средство, постои правило број еден кое гласи: Дозволете им на луѓето најпрвин да се симнат од него, пред вие да се обидете да се качите!

12-pravila-na-urbaniot-javen-prevoz-koi-zadolzhitelno-treba-da-gi-znaete-02.jpg

2. Не се однесувајте како држачите да се ваши

Тие не се играчка, ниту пак ваша сопственост. Кога ќе застанете, проверете дали оставате доволно простор за другите луѓе.

12-pravila-na-urbaniot-javen-prevoz-koi-zadolzhitelno-treba-da-gi-znaete-6.jpg

3. Не разговарајте долго на телефон

Можеби во нашиот јавен превоз сте навикнати да слушате разни „комшиски муабети“, пропратени со недолично смеење или пак по некоја пцовка, но сепак тоа е недолично како кај нас, така и во странство.

Доколку повикот е неизбежен, гледајте да бидете кратки и да не го нарушите мирот на останатите. Никој не е должен да слуша рецепти за манџи или љубовни проблеми. 

12-pravila-na-urbaniot-javen-prevoz-koi-zadolzhitelno-treba-da-gi-znaete-7.jpg

4. Доколку најдете место да седнете, не се ширете

Имајте предвид дека до вас треба да седне и некој друг. Можеби станува збор за старо лице, лице со потешкотии во движењето, покрупен маж или жена...

Без разлика, вашиот комфор нема да им помогне полесно да седнат на слободното место, а јавниот превоз не е само за вас, па не треба да се однесувате како да сте во приватен авион. 

12-pravila-na-urbaniot-javen-prevoz-koi-zadolzhitelno-treba-da-gi-znaete-11.jpg

5. Не јадете

Доколку мирисот на купената храна ве привлекува и не сакате да се излади, решението во никој случај не е да јадете во јавниот превоз.

Спротивно на тоа, доколку превезувате храна, осигурете се дека е претходно добро запакувана и дека нејзиниот мирис нема да се прошири. Никој не е должен цел пат да мириса храна, независно дали е пријатен или силен мирис. 

12-pravila-na-urbaniot-javen-prevoz-koi-zadolzhitelno-treba-da-gi-znaete-9.jpg

6. Јавниот превоз не е салон за разубавување

Доколку не сте имале време да се исчешлате или, пак, нашминкате, воопшто не е добра идеја истото да го направите во јавниот превоз.

Тоа за вашите сопатници претставува дел од интимата и би го сфатиле крајно безобразно.

12-pravila-na-urbaniot-javen-prevoz-koi-zadolzhitelno-treba-da-gi-znaete-5.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Работи што не сте ги знаеле за Канада и причини зошто луѓето сакаат да живеат таму Можеби кога ќе се спомне Канада, помислувате на ладна земја во која животот не е...
Вирален хит: Што е чудно на оваа матурска фотка? Прославата на матурската вечер е важен момент од животот на сите млади. Обично с...
7 важни работи за кои е добро да не зборувате секому Проблемите во вашата љубовна врска – вие брзо ќе ги заборавите вашите мали интим...

Најчитани неделава