Најдебелиот човек имал повеќе од 600 kg - 10 светски рекорди кои досега никој не успеал да ги сруши


Најдебелиот човек имал повеќе од 600 kg - 10 светски рекорди кои досега никој не успеал да ги сруши

Уште од 1955-та година, Гинисовата книга на рекорди ги документира најголемите, а неретко и најчудните подвизи и карактеристики на луѓето.

10-svetski-rekordi-shto-nikoj-ne-uspeal-da-gi-srushi-01.jpg

Оттогаш до денес, во книгата завршиле безброј луѓе, со рекорди од секакви области, но повеќето од нив се срушуваат секоја година.

Сепак, постојат и оние кои досега никој не успеал да ги сруши. Иако можеби еден ден и нив ќе ги снајде ваква судбина, навистина е импресивно колку долго издржале.

Погледнете ги 10-те светски рекорди кои никогаш не биле срушени:

Највисокиот маж и највисоката жена

Роберт Вадлоу важи за највисоката личност која била родена во познатата историја на човештвото. Иако тој се родил со просечна големина, со текот на времето достигнал висина од 2,72 метри.

За жал, Роберт починал на 22-годишна возраст, но според лекари кои го истражувале неговиот случај, ако живеел подолго, најверојатно ќе пораснел уште повеќе.

Највисоката жена, пак, е од Кина и кога починала на 17-годишна возраст, во 1982-ра, таа имала околу 2,5 метри.

10-svetski-rekordi-shto-nikoj-ne-uspeal-da-gi-srushi-02.jpg

Најголемата канцелариска зграда во светот

Кога ќе ви речат најголема канцелариска зграда, можеби си замислувате огромен облакодер. Но, овој рекорд му припаѓа на американскиот Пентагон, кој има само пет ката.

Оваа градба се протега на површина од околу 600.000 метри квадратни, од кои 340.000 се канцелариски простор. Овде работат најмалку 23.000 луѓе.

10-svetski-rekordi-shto-nikoj-ne-uspeal-da-gi-srushi-03.jpg

Најбогатиот човек во историјата на човештвото

Знаеме дека денес, најбогатиот човек е Џеф Безос и неговото богатство изнесува околу 145 милијарди долари. Но, најбогатиот човек во историјата е Џон Д. Рокфелер.

Во 1913-та, тој имал 900 милиони долари, но кога ќе се земе предвид инфлацијата, како и парите што ги заработил од 1913-та до неговата смрт, Рокфелер имал 418 милијарди денешни долари.

Сепак, важно е да се напомене дека бидејќи е речиси невозможно да се спореди неговото богатство со она на фараоните или личности од подамнешната историја, Рокфелер се смета за најбогатиот човек во модерната историја.

10-svetski-rekordi-shto-nikoj-ne-uspeal-da-gi-srushi-04.jpg

Филм со најголема заработка

Во 2019-та, „Avengers: Endgame“ заработи неверојатни 2,7 милијарди и си ја доби титулата за филм со најголема заработка.

Но, и овојпат треба да се земе предвид инфлацијата.

„Gone with the Wind“ во 1939-та заработил 390 милиони долари на бокс офисот. Кога ќе се прилагоди сумата, филмот всушност заработил 7,2 милијарди денешни долари.

10-svetski-rekordi-shto-nikoj-ne-uspeal-da-gi-srushi-05.jpg

Најдолгите нокти

Шриндар Чиал од Индија го држи рекордот за најдолгите нокти во светот. Пред да му ги исечат, после 66 години, неговите нокти имале должина од 909,6 сантиметри.

Тој престанал да ги сече ноктите на 14-годишна возраст, но само на едната рака, бидејќи со толкави нокти на двете раце не можете да правите ништо.

10-svetski-rekordi-shto-nikoj-ne-uspeal-da-gi-srushi-06.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Луѓе кои имаат обични професии, а може да работат како модели (фото) Дали некогаш сте сретнале некој вработен кој ви го привлекол вниманието со својо...
Луѓе кои не личат на возраста - ќе погодите ли колку години имаат? Генетските предиспозиции знаат да направат чуда. Познавате ли некоја навистина м...
9 луѓе со супермоќи кои ниту науката не може да ги објасни Запознајте ги мажот што не чувствува болка, мажот што јаде метал, жената мегафон...

Најчитани неделава