16 фото-докази дека Швеѓаните веќе живеат во иднината


16 фото-докази дека Швеѓаните веќе живеат во иднината

Шведска со години се смета за држава чии жители се едни од најсреќните во светот и секогаш можеме да научиме нешто од овие луѓе.

16-foto-dokazi-deka-shvegjanite-vekje-zhiveat-vo-idninata-01.jpg

Културата на Швеѓаните е на завидно ниво, а изгледа што и да прават, обрнуваат внимание и на најситните детали.

Од дрвја кои „кажуваат“ кога им треба вода, па сè до учтивоста и манирите, погледнете зошто Швеѓаните веќе живеат во иднината:

Сообраќаен знак кој ги предупредува возачите за пешаци кои ја минуваат улицата додека гледаат во телефонот

16-foto-dokazi-deka-shvegjanite-vekje-zhiveat-vo-idninata-02.jpg

Тоалет во продавница за мебел со посебна врата за дечиња

16-foto-dokazi-deka-shvegjanite-vekje-zhiveat-vo-idninata-03.jpg

Швеѓаните избегнуваат да ги сечат дрвјата и наместо тоа градат околу нив

16-foto-dokazi-deka-shvegjanite-vekje-zhiveat-vo-idninata-04.jpg

Згради на покривот на друга зграда

16-foto-dokazi-deka-shvegjanite-vekje-zhiveat-vo-idninata-05.jpg

Минијатурна музичка продавница во Лунд

16-foto-dokazi-deka-shvegjanite-vekje-zhiveat-vo-idninata-06.jpg

Јавен тоалет чии кваки имаат ЛЕД сијалици кои покажуваа дали кабината е слободна

16-foto-dokazi-deka-shvegjanite-vekje-zhiveat-vo-idninata-07.jpg

Клупи со соларни панели за полнење на телефонот и Wi-Fi мрежа покрај музеј оддалечен од населено место

16-foto-dokazi-deka-shvegjanite-vekje-zhiveat-vo-idninata-08.jpg

Овде можете да одите на фарма и сами да си одберете кои овошја или зеленчуци ги сакате, а вработените ќе ги наберат за вас

16-foto-dokazi-deka-shvegjanite-vekje-zhiveat-vo-idninata-09.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Одењето на плажа кога сте 20-годишна девојка vs. 39-годишна жена На 39 години: Покрај децата... А да, постоиш и ти. Се соблекуваш. Нема ништо теа...
„Живеј сама, менувај работни места“ - Совети кои искусните жени би сакале да ги знаат во 20-ите годи... Дали сме родени под среќна ѕвезда или пак сме самите креатори на нашата среќа? ...
82-годишен дедо доби седма факултетска диплома во животот Луиџи Милана има 82 години и се чини има несопирлива желба за учење на нови рабо...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg