Паркирајте на осветлено место и уште 8 совети што ќе ви помогнат да се чувствувате побезбедно


Паркирајте на осветлено место и уште 8 совети што ќе ви помогнат да се чувствувате побезбедно

Никој не сака да помисли дека некогаш може да биде нападнат, но секогаш е добро да бидете подготвени, дури и ако има многу мали шанси да се случи нешто такво.

soveti-i-trikovi-shto-kje-vi-pomognat-da-se-chuvstvuvate-pobezbedno-vo-odredeni-situacii-01.jpg

Бидејќи никогаш не можете да предвидите кога ќе се најдете во опасна ситуација, добро би било секојпат да земате предвид некои работи, особено ако сте жена.

Иако, не посакуваме никому да затреба, сепак, и кај нас се случуваат вакви нешта, па затоа погледнете неколку совети што ќе ви помогнат да се подготвите и да се чувствувате побезбдено во некои ситуации:

Држете се понастрана од ѕидови

Ако се движите сами, особено навечер, обидете се да одите подалеку од ѕидовите. Во случај да бидете нападнати, на овој начин ќе имате поголем простор за движење, а со тоа и поголема шанса да избегате.

soveti-i-trikovi-shto-kje-vi-pomognat-da-se-chuvstvuvate-pobezbedno-vo-odredeni-situacii-02.jpg

Не го паркирајте автомобилот свртен кон ѕид

Можеби паркирањето „во рикверц“ ќе ви одземе минута-две повеќе, но вака ќе имате можност веднаш да избегате со автомобилот ако сметате дека сте во опасност.

soveti-i-trikovi-shto-kje-vi-pomognat-da-se-chuvstvuvate-pobezbedno-vo-odredeni-situacii-03.jpg

Внимавајте каде паркирате

Иако денес е предизвик да најдете добро место за паркирање, вреди да одвоите уште неколку минути за да најдете безбеден паркинг. Избегнувајте да го паркирате автомобилот во тесни и непрегледни улички, а ако е ноќ, потрудете се да најдете паркинг на осветлено место.

soveti-i-trikovi-shto-kje-vi-pomognat-da-se-chuvstvuvate-pobezbedno-vo-odredeni-situacii-04.jpg

Ако се сомневате, добро проверете го автомобилот

Ако чувствувате дека сте во опасност, пред да влезете во автомобилот добро проверете го пред да влезете. Проверете ја внатрешноста преку прозорците без да ја отворате вратата, а за да бидете најсигурни, проверете и под автомобилот.

soveti-i-trikovi-shto-kje-vi-pomognat-da-se-chuvstvuvate-pobezbedno-vo-odredeni-situacii-05.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

10 ситуации во кои сите реагираме погрешно Дали ги миете забите веднаш после јадење? А, дали ја навалувате главата наназад ...
Што да правите ако доживувате инфаркт и уште 4 совети за справување со критични ситуации кога сте са... Запалено масло, давење од храна, инфаркт – ова се работи кои, за жал, се случува...
18 мали работи кои ако ги правите сега, за 10 години ќе ве направат поуспешни од останатите Времето лета. . Денес имате 20 години и додека трепнете веќе влегувате во третат...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg